Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ahoj, jsem Oscar Pistorius a tohle jsou moje nohy

Sport

  13:04
OSTRAVA - Poprvé dorazil do Ostravy, kde se v úterý zúčastní čtyřstovky při jubilejním 50. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra. „Poběžím svoji nejsilnější trať,“ oznámil.

Handicapovaný běžec Oscar Pistorius. foto: ČTK

Jihoafričan Oscar Pistorius, jenž ještě coby roční batole přišel kvůli vrozené vadě o obě nohy od kolen dolů, vstoupil do dějin v roce 2008. Se speciálními kevlarovými protézami, jež si vyrobil, se chtěl probít na olympiádu v Pekingu a vyvolal tím množství diskusí a zákazů.

"Ale zvítězil zdravý rozum, jsem rád, že můžu soutěžit se zdravými sportovci," líčí čtyřiadvacetiletý atlet. V onom roce mu dala v půli května za pravdu mezinárodní arbitráž v Lausanne, na olympiádu však nakonec nejel. Nesplnil totiž limit. "Ale spravil jsem si chuť na následující paralympiádě," připomíná zlaté paralympijské medaile, jež vybojoval na stovce, dvoustovce a čtvrtce.

Letos může nastat zlomový rok jeho kariéry. Od zmíněného povolení v Lausanne se objevuje i na mítincích, ale letošním zlepšením na čas 45,61 na 400 metrů se přiblížil svému snu – účasti na těch největších podnicích.

"Pro letošní mistrovství světa v korejském Tegu je limit 45,25, totéž platí pro olympiádu v Londýně. Když mi to nevyjde letos, nevadí, Londýn je větším cílem," prozrazuje, nicméně připomíná další šanci, kterou je čtvrtkařská štafeta.

"Zatím jsem u nás letos druhý nejrychlejší, pokud se naše štafeta nominuje do Tegu, mohl bych v ní mít místo," přemítá. Jak vzpomíná na období zákazů a protestů, jež pro něho mohly být až nedůstojné? "Ano, reakce byly různé, ale to už je minulost."

Někdy se nestihne "přezout"

Doma v Jižní Africe chodívá po tréninku nakupovat a občas si nestihne "přezout" protézy. "Maminky ode mě odvracejí tváře svých ratolestí, jako bych byl nějaký mimozemšťan, ale to já nechci. Jdu za dětmi a říkám – ahoj, jsem Oscar a tohle jsou mé nohy. To je podle mě daleko lepší cesta," je přesvědčen.

Podobné protézy si nedávno vyrobil český paralympijský cyklista Jiří Ježek a letos s nimi absolvoval Pražský půlmaraton i maraton. "Po obyčejných protézách jsem opět po letech prožíval radost z běhání, teď něco podobného určitě cítí i Oscar. Ať se mu daří," vzkázal Ježek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat