23. května 2015 17:26, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador je zpět v růžovém, König skončil v časovce dvanáctý

Alberto Contador v růžovém dresu pro průběžného lídra Gira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador v růžovém dresu pro průběžného lídra Gira. | foto: Reuters

VALDOBBIADENE Jen na jediný den se museli rozloučit, ale po časovce, 14. etapě cyklistického Gira d´Italia, už jsou zase spolu. Alberto Contador a růžový dres. Zvládne Španěl tak krutou štreku v souboji s časem po tom, co si minulý týden vykloubil rameno? řešilo se na startu. Kapitán stáje Tinkoff-Saxo však přesvědčil všechny, jak silná je jeho touha po celkovém vítězství. Etapu vyhrál Bělorus Kirijenka, Leopold König skončil dvanáctý.

Itálii znovu zaplavoval déšť, kdy se cyklisté spouštěli ze startovní rampy a Richie Porte, kapitán týmy Sky, na letošním Giru tolikrát stižený nepřízní osudu, předtím na Twitter psal: „Mám motivaci, jsem připraven.“

Jenže jak Australan, navzdory tomu, že v lednu ovládl národní šampionát v časovce, tak všichni další favorité, co si letos mysleli na růžový dres, museli smeknout před sílou španělského pistolníka Contadora.

Ten upaloval za svým snem a když projel druhým mezičasem, dokázal, že epizoda s ramenem je dávno zapomenuta. 

Na Arua, nakonec jednodenního vládce pelotonu, měl k dobru 3:12 minuty. Pak Contador dojel i Landu, který startoval 3 minuty před ním, a věděl: Toto je můj den.

I Kirijenka v cíli nervózně počítal sekundy, byť mu na tváři zářil úsměv. „Museli jsme počkat, dokud nedojede i Alberto, měl jsem štěstí,“ oddechl si nakonec běloruský domestik Porteho a Königa ve Sky.

Alberto Contador během časovky na Giru.
Alberto Contador v růžovém dresu pro průběžného lídra Gira.

Britský tým, přestože si letos myslel úplně nejvýš, zatím prožívá černé Giro. Má sice dvě vítězné etapy, ale problémy jeho kapitána sebevědomí stáje ničí. „No, nemáme moc štěstí,“ uznal nejlepší časovkář letošního Gira.

To König dokázal, že to loni nebyla na Tour náhoda, když se díky parádnímu výkonu časovce posunul z devátého na konečné sedmé místo. 

Tentokrát ve Valdobbiadene dojel do cíle a na tabuli svítila číslovka 11. König jel jen o 1:44 minuty pomaleji než suverénní Kirijenka a vydobyl si návrat do elitní desítky.

Server cyclingnews už začal spekulovat: bude tým Sky v polovině závodu měnit lídra? König sice vinou pádu v páteční etapě nabral obří ztrátu, ale i s ní se drží před svým australským kolegou, pro nějž je letošní Giro tragédií. V sobotu dojel na 55. místě s odstupem přes 4 minuty za vítězem a 2,5 minuty za Čechem.

Podbný výkon jako lídr Sky předvedl Roman Kreuzigerovi, který od úvodu ztrácel. Druhý mezičas projel se ztrátou skoro 4 minut, a to měl před sebou pořád 25 kilometrů. Jeho finální ztráta v cíli - 3:52 minuty.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 14. etapa: Treviso - Valdobbiadene (59,4 km, časovka jednotlivců)

1. Kirijenko (Běl./Sky) 1:17:52, 2. Sánchez (Šp./Astana) -12, 3. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -14, 4. Gretsch (Něm./AG2R) -23, 5. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -1:09, 6. Kangert (Est./Astana) -1:17, 7. Van den Broeck (Belg./Lotto) -1:25, 8. Felline (It./Trek) -1:26, 9. Ludvigsson (Švéd./Giant) -1:27, 10. Durbridge (Austr./Orica) -1:36, ...13. König (ČR/Sky) -1:44, 43. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -3:52, 148. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) 9:25.

Průběžné pořadí: 1. Contador 55:39:00, 2. Aru (It./Astana) -2:28, 3. Amador (Kost./Movistar) -3:36, 4. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -4:14, 5. Van den Broeck -4:17, 6. Cataldo (It./Astana) -4:50, 7. Landa (Šp./Astana) -4:55, 8. Caruso (It./BMC Racing) -4:56, 9. Kreuziger -4:57, 10. König -5:35, ...117. Vakoč -2:11:46.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.