26. srpna 2018 16:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Alonso letěl vzduchem. Velkou cenu Belgie vyhrál Vettel, snížil ztrátu na Hamiltona

• 0Diskuse
Hrozivý let Fernanda Alonsa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrozivý let Fernanda Alonsa. | foto: ČTK

Spa-Francorchamps Velkou cenu Belgie formule 1 vyhrál Němec Sebastian Vettel z Ferrari a v průběžném pořadí mistrovství světa snížil ztrátu na vedoucího Brita Lewise Hamiltona na 17 bodů. Obhájce titulu z Mercedesu dnes obsadil druhé místo, třetí byl s velkým odstupem Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu.

Vettel sice odstartoval z druhého místa, ale ještě v prvním kole sesadil Hamiltona z vedoucí pozice. Podařilo se mu to těsně před výjezdem safety caru, který vyrazil na trať po ošklivě vypadající kolizi v první zatáčce. Po nárazu Nica Hülkenberga z Renaultu vyletěl do vzduchu Fernando Alonso z McLarenu a spadl na vůz Charlese Leclerca ze Sauberu, kterého zachránil ochranný kruh kolem kokpitu tzv. halo. Pro všechny tři závod skončil, Hülkenberga navíc velmi pravděpodobně čeká trest.

Kvůli následkům hromadné havárie musel o několik kol později odstoupit také Kimi Räikkönen z Ferrari. Do cíle kvůli technickým problémům nedojel ani Daniel Ricciardo z Red Bullu. Čtyřnásobní mistři světa Vettel s Hamiltonem poté jeli vlastní závod, a když pilot Ferrari udržel první místo i po zastávce v boxech ve 22. kole, kdy se vrátil na trať těsně před soupeřem z Mercedesu, bylo rozhodnuto.

Hamiltona nakonec porazil o jedenáct sekund, třetí Verstappen zaostal o 31 sekund. Pro jednatřicetiletého německého pilota to bylo 52. vítězství v kariéře, jímž překonal bilanci francouzské legendy Alaina Prosta a osamostatnil se na třetím místě historického pořadí. Před ním jsou jen Michael Schumacher (91) a Lewis Hamilton (67).

Vettel díky vítězství z Hamiltonova náskoku osm závodů před koncem sezony ukrojil sedm bodů. Další šanci snížit ztrátu bude mít už příští týden, kdy Ferrari čeká závod na domácí půdě v Monze.