20. srpna 2015 15:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kde jsou lidské hranice? Američan zvládl padesát extrémních triatlonů za sebou

James Lawrence dokázal absolvovat 50 Ironmanů v 50 dnech. Na území padesáti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Lawrence dokázal absolvovat 50 Ironmanů v 50 dnech. Na území padesáti... | foto: www.ironcowboy.co

Pomyslná soutěž v hledání možností lidského těla zná další milník a překonat jej se zdá nemožné. Jenže Američan James Lawrence takové slovo nezná. Dokázal totiž absolvovat padesát ironmanských triatlonů v padesáti dnech. Navíc každý v jiném státě USA. Seznamte se s Iron Cowboyem.

Pro běžného člověka se zdá neskutečným výkonem absolvovat jen jednoho Ironmana. Na závod, který v sobě ukrývá 3,86 km plavání, 180,25 km jízdy na kole a maraton (42,195 km) si troufnou jen ti nejlepší a nejzkušenější triatlonisti světa. James Lawrence si na něj troufnul padesátkrát za sebou! 

Jak to dokázal? A proč? A kdo to vlastně je, tenhle James Lawrence? Devětatřicetiletý triatlonový trenér a osobní kouč žije v americkém Utahu a se ženou Sunny má pět malých dětí. Právě kvůli nim se majitel masivního plnovousu rozhodl přijmout obrovskou výzvu v podobě 50 Ironmanů za sebou. 

Ironman

Ironman je triatlonový závod skládající se z plavání na trati po délce 3,86 km, jízdě na kole (180,25 km) a maratonském běhu (42,2 km). Závod probíhá v uvedeném pořadí a bez jakékoli přestávky. Většina oficiálně pořádaných závodů Ironman má přísný 17hodinový časový limit pro dokončení závodu, kdy závod začíná v 7:00, čas na dokončení plavecké části je 2 hodiny 20 minut, čas na cyklistickou část je do 17:30. Pro všechny, kteří chtějí svého Ironmana považovat za úspěšného, musí dokončit maraton do půlnoci (24:00).

Zdroj: wikipedie.cz

„Naše společnost čelí velkému problému - obezitě. Jenže je to problém, který můžeme odstranit. Tím, že budeme naše děti inspirovat k aktivitě a tomu, aby překonávaly samy sebe,“ vysvětluje Lawrence svoji motivaci. Veškerý výtěžek ze závodu nazvaného „50/50/50 Challenge“ putuje přímo nadaci Jamieho Olivera bojující v USA proti dětské obezitě.

Chci měnit lidské životy

Běžící hory svalů s plnovousem na tváři si jistě na ulici všimne kdekdo, Lawrence a jeho rodina ale chtěli upoutat skutečnou pozornost. „Lidé si vás nejvíc všimnou, když děláte bláznivé věci,“ nastínila filosofii Lawrencova týmu manželka Sunny, jež svého muže celou dobu závodu doprovázela v karavanu. „Musí to být něco z úplně jiného světa,“ dodává.

Fakta o „50/50/50 Challenge“

  • James Lawrence během padesáti dní (6.6.-21.7. 2015) zvládl padesát Ironmanů v padesáti státech USA.
  • To je celkem 193 km plavání, 2100 km běhu a více než 9000 km na kole.
  • Průměrně spal 4,5 hodiny v jedoucím karavanu.
  • Průměrný čas na jeden triatlon činil 14,5 hodiny.
  • Při závodu v Tennessee usnul na kole, spadl a natloukl si. „Asfalt je příšerný budík,“ uvedl.
  • Každý den snídal vejce a bramborové placky. Celkem přijímal 8000 kalorií denně. 
  • Během závodu snědl celkem 17 avokád, 110 banánů a 110 brambor.

Paradoxní je, že Lawrencův výkon nebude nikde zaznamenán jako oficiální rekord. Americký vytrvalec sice už figuruje v Guinnessově knize rekordů jako člověk s nejvíce absolvovanými Ironmany za rok (30 závodů v roce 2012), jeho aktuální „50/50/50“ výkon to ale nezmění. Triatlony totiž byly neoficiální, trasu si Lawrence vymýšlel sám. „Nejde mi o rekordy. Jde mi o to, měnit lidské životy,“ dodává Lawrence a nařknout jej z patetičnosti není na místě.

Jeho snažení sledovaly tisíce lidí po celých Státech, Lawrence a jeho tým podporovali jak finančně, tak mediálně. Sám vytrvalec vyzval na svém webu každého, kdo s jeho myšlenkou souhlasí, aby projekt podpořil přímo na trati. Posledních pět kilometrů každého maratonu tak s Lawrencem absolvovaly desítky až tisíce nadšenců, z jejichž startovného plynula velká část získaných peněz.

Postupně se zlepšoval

Jak Lawrencův tým zvládl logistickou stránku věci? „Bylo to neskutečně náročné. Začínali jsme na Havaji, pak přelet na Aljašku a tak dále. Každý den jiný stát, noční přesuny. Během prvních tří Ironmanů jsem naspal dohromady asi 7,5 hodiny,“ popisuje těžko uvěřitelnou porci sympatický vousáč. Jeho průměrný čas denního závodu byl přitom 14,5 hodiny...

Lawrence na startu jednoho ze závodů.
Padesát Ironmanů, stejně jako je hvězd na americké vlajce.

„Chtěl jsem také zkusit nalézt své osobní fyzické i psychické limity,“ svěřil se Lawrence. Otázkou je, jestli se mu to podařilo. Kdo by čekal, že závod od závodu, kdy měl Lawrence jen minimální čas na odpočinek, přespával v jedoucím karavanu a bojoval s vysokými teplotami i nesčetnými bolístkami, bude postupně odpadávat, mýlil by se. 

„Je neuvěřitelné, jak se moje tělo na extrémní zátěž adaptovalo. Posledních dvacet triatlonů jsem se zlepšoval a vůbec nejrychlejší - 11,5 hodiny - byl dokonce ten poslední v mém domovském Utahu,“ uvedl Lawrence pro televizi FoxNews. Jeho plavecké, jezdecké i běžecké časy lze sledovat a předchozí tvrzení ověřit na vytrvalcových stránkách.

„Když máte tak skvělou rodinu a tým jako já, i takováhle výzva se stane zábavou,“ uzavírá James Lawrence, jenž si ne neprávem říká Železný kovboj.

Motivační video Železného kovboje:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!