Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americká hvězda NBA ignorovala kanadskou hymnu. ‚Být to naopak, vyhlásí nám válku‘

Sport

  15:30
MIAMI/PRAHA - Je to jedna z největších hvězd NBA. Trojnásobnému vítězi soutěže s Miami a držiteli dvou medailí z olympiády Dwyanu Wadovi však ani to nepomůže poté, co předvedl v sobotním třetím zápasu semifinále Východní konference s Torontem. Během kanadské hymny pro členy hostujícího týmu totiž trénoval střelbu a pomáhal mu u toho jeden z asistentů kouče.

Dwyane Wade by měl zpytovat svědomí. On však tvrdí, že je nevinný. foto: Reuters

Je hvězda a má nabídku. Satoranského čas k odchodu do NBA nadchází

Během následné americké hymny však už stál v řadě s ostatními spoluhráči a hymnu zpíval s rukou na srdci.

Toronto sice vyhrálo 95:91 a ujalo se vedení 2:1 na zápasy, jeho šéfové i fanoušci klubu však zuří. Na vedení NBA proto tlačí, aby nevychovanou hvězdu potrestali.

„Zkuste si tu situaci otočit a Amerika vyhlásí Kanadě válku,“ napsal jeden z fanoušků na Twitteru. „Neumí na minutu přestat, zklidnit se a vyslechnout si hymnu? Pěkný prales,“ přidal se další.

Členové vedení Toronta navíc poukazují na to, že v pravidlech soutěže se mluví o tom, že při hymnách musí všichni stát v klidu na místě.

„Hráči, trenéři a realizační týmy se seřadí do řady na autové čáře nebo na čáře pro trestné hody a stojí důstojně během přednesu státní hymny,“ stojí v pravidlech.

Čtyřiatřicetiletý křídelník však svůj přestupek proti zaběhnutým pořádkům omlouvá špatným nastavením hodin nad košem v kombinaci se svou velkou pověrčivostí.

Všechno během jeho přípravy na zápas se totiž řídí číslovkou tři, kterou má na dresu. Musí proto vyžvýkat tři žvýkačky, vypít tři láhve pití, udělat tři kliky a mimo jiné taky vystřelit tři střely před tím, než zazní hymny.

„Je to něco, co dělám během přípravy na každý zápas, k němuž nastoupím. Dělám to celou kariéru,“ vysvětloval novinářům na nedělním tréninku.

Revoluce v zámoří. Basketbalisté NBA budou na dresech nosit logo sponzora

„V sobotu ale všechno začalo o něco později, než když se hrálo v Kanadě. Byl jsem informován, že na čtvrtý zápas, který se hraje v noci na úterý, nastanou úpravy,“ doplnil Wade.

K pondělnímu čtvrtému duelu série v Miami sice nastoupí, hrozí mu však, že přijde o pátý duel v Torontu.

Tak jako v roce 1996 Mahmoud Abdul-Raul, který si odmítl stoupnout během americké hymny kvůli tomu, že Američané neprojevovali dostatek respektu k muslimům.

To však Wade odmítá. „Chápu cokoliv z toho, co bylo kolem řečeno a napsáno. Ale já nejsem někdo, kdo by neprokazoval respekt. Jestli si někdo myslí, že nedávám respekt směrem k nějaké zemi, pak nemá tušení, kdo Dwyane Wade je,“ prohlásil vzpupně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat