Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Sám život zachránil, teď o něj při zápase přišel. NFL postihla tragédie

Gillette Stadium před nedělním zápasem New England Patriots s Miami Dolphins foto: AP

Miami Dolphins mířili na Gillette Stadium k vítězství 24:17 nad New England Patriots, ale poslední minuty zápasu zámořské ligy amerického fotbalu (NFL) zůstanou jejím příznivcům v hlavách z úplně jiného důvodu. Po potyčce skončil na zemi dlouholetý fanoušek Patriots a ani přes zásah lékařů se ho už nepodařilo oživit.
  21:21

Třiapadesátiletý otec dvou dětí Dale Mooney z New Hampshiru chodil na zápasy svého oblíbeného týmu už tři dekády. Nedělní zápas si přišel užít s dalšími dvěma přáteli, ale skóre se pro Patriots nevyvíjelo dobře. Navíc poblíž postávali zastánci Dolphins a údajně si měli s Mooneyovou skupinkou vyměňovat nadávky.

Až to Mooney nevydržel a popadl jednoho z mužů, čímž rozpoutal rvačku. Mooney schytal ránu pěstí a při pádu se uhodil do hlavy. Alespoň tak popisují incident svědci, se kterými mluvila lokální televizní stanice WCVB.

Mooneyho převezli do nemocnice, lékaři ale krátce před půlnocí konstatovali smrt.

Videa rvačky se okamžitě rozšířila po internetu. Někteří fanoušci poznamenali, že takové situace nejsou během zápasů NFL nic ojedinělého, apelovali na omezení prodávání alkoholu na stadionech a připomínali, že jde stále přece jen o sport a není důvod k tak vyhroceným emocím. Jiní ale uvažovali, že na vině je sám Mooney, který celou rvačku vyprovokoval.

Takovým dohadům se brání Mooneyho manželka, se kterou rovněž mluvila WCVB. „Měl svatou trpělivost, nerozčílilo ho hned tak něco.“

Účet na platformě X MLFootball ve středu ráno informoval, že Mooney v červenci 2009 zachránil topící se dívku. „Byl to hrdina!“ oznamoval příspěvek.

Mezitím se iniciativy chopil Salvon Ahmed, hráč Dolphins, a propagoval sbírku pro Mooneyho rodinu. „Vím, že fanoušci Dolphins jsou v tomhle skvělí, tak podpořte jeho rodinu. Takové věci by se na fotbalovém zápase nikdy neměly stát,“ napsal ke sbírce. V té se za čtrnáct hodin vybralo přes 13 tisíc dolarů (skoro tři sta tisíc korun).