Američtí basketbalisté poslali domů Rusko, v semifinále je čeká Litva

19:35
ISTANBUL - Basketbalisté Spojených států amerických vyřadili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Istanbulu celek Ruska. Po výhře 89:79 bude jejich příštím soupeřem Litva, která deklasovala Argentinu 104:85. Druhou semifinálovou dvojici v sobotu vytvoří týmy Srbska a domácího Turecka.

MS v basketbale: USA - Rusko foto: ČTK

Rusové marně doufali, že by přesně po 38 letech mohli zopakovat senzaci z Mnichova, kde po vítězství nad USA získali olympijské zlato. Žádný ze současného výběru amerických hráčů v té době ještě nebyl na světě, s týmem však je v Turecku funkcionář NBA Mike Bantom, který tehdy hrál.

"Proto jsem mu řekl: Už to nikdo nevrátí zpátky, ale uděláme všechno pro to, aby ses mohl po zápase smát," řekl Chauncey Billups. Jeho spoluhráč Kevin Durant poté 33 body zajistil, aby tým slib dodržel. Kanonýr Oklahomy se tak přiblížil k nejlepšímu americkému střeleckému výkonu v historii MS, který před čtyřmi lety v utkání proti Itálii vytvořil autor 35 bodů Carmelo Anthony.

Zápas byl především v prvním poločase skóre dlouho na vážkách, až krátce před přestávkou si favorizovaný výběr předních hráčů NBA vypracoval sedmibodový náskok. Ten v třetí čtvrtině díky preciznější obraně zvýšil až na 15 bodů a pak už soupeři nedovolil pomýšlet na zvrat.

Basketbalisté USA přehráli na MS Angolu

"Začali jsme pomalu a měli jsme kvůli tomu velké problémy. V druhé půli jsme se naštěstí rozjeli," přidal Russell Westbrook.

Rusové sice Američany předčili v podkošových soubojích, ale doplatili především na 18 ztrát míče, po nichž většinou jejich protivník snadno skóroval z rychlých protiútoků.

Poslední čtvrtfinále bylo rozhodnuto ještě dříve. Litva už v poločase vedla nad olympijskými vítězi z roku 2004 Argentinci dvacetibodovým rozdílem a nakonec jako jediná z postupujících celků nastřílela soupeři více než sto bodů.

Pobaltský tým se zaměřil na pečlivou obranu Luise Scoly, nejlepšího střelce turnaje s dosavadním průměrem přes 30 bodů na zápas. A Scola se také proti litevské defenzivě skutečně příliš neprosadil, tentokrát dal jen 13 bodů.

Čtvrtfinále mistrovství světa v basketbalu

USA - Rusko 89:79 (25:25, 44:39, 70:56) Nejvíce bodů: Durant 33, Billups 15, Westbrook 12 - Bykov 17, Voroncevič 14, Mozgov 13, Rozhodčí: Mercedes Sanchez (Dom. rep.), Martin (Šp.), Zamojski (Pol.). Trestné hody: 28/21 - 20/14. Fauly: 24:25. Trojky: 10:7. Diváci: 15.000.

Litva - Argentina 104:85 (28:18, 50:30, 85:53) Nejvíce bodů: Jasaitis 19, Kleiza 17, Počius a Delininkaitis po 16, Kalnietis, Mačiulis a Jankunas po 12 - Delfino 25, Scola 13, Jasen 11. Rozhodčí: Vazquez (Portor.), Cerebuch (It.), Butler (Austr.). Trestné hody: 23/18 - 27/23. Fauly: 24:23. Trojky: 12:4. Diváci: 15.000.

Další program MS: Pátek 10. září: O 5.-8. místo: 17:00 Španělsko - Slovinsko, 20:00 Rusko - Argentina. Sobota 11. září: Semifinále: 18:00 USA - Litva, 20:30 Srbsko - Turecko.