Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ANALÝZA: Bauer stárne. Dopadnou lyžaři jako ženy po Neumannové?

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Mají před sebou dva tři roky a pak je otázkou, co bude s českým běžeckým lyžováním dál. Silná generace okolo Lukáše Bauera stárne. Jedinou výjimkou je Martin Jakš, ale jinak se může stát, že až třeba po olympiádě v Soči 2014 současní reprezentanti odejdou, tak muži dopadnou jako ženy po odchodu Kateřiny Neumannové.

"Jednoznačně stárneme a problém je i v tom, že kromě Jakšíka (Jakše), nepřichází do mančaftu žádný mlaďoch, který by nám mohl pomoci," řekl Bauer po šampionátu v Oslu, kde skončil nejlépe sedmý, což byl i celkově nejlepší výsledek klasiků na MS. Stejně ještě dopadl sdruženář Tomáš Slavík, pro kterého to byl životní výkon.

Bauer, Martin Koukal a Jiří Magál se přehoupli věkově přes třicítku a za poslední roky je v týmu doplnil jen Jakš. Ten letos naznačil, že by mohl navázat na Bauera a Koukala, kteří sbírali úspěchy v SP i na MS, ale na Holmenkollenu ještě neuspěl. Jinak ale tým trenéra Miroslava Petráska nikdo z mladých nedoplnil a chybí nástupci. Koukal, mistr světa z padesátky ve Val di Fiemme z před osmi lety, si v odpovědi na otázku, co bude jednou s mužským běžeckým lyžování, nebral servítky.

"Čeká ho klinická smrt, ale třeba ho někdo zresuscituje. My nevydržíme věčně," řekl a dodal, že je potřeba udělat celkový a bolestivý řez. "Ryba smrdí od hlavy a dovedla to tam nějaká politika vedení. Není koncentrace na mládež. Nejsou peníze. Není nic. Měl by přijít někdo s myšlenkou, kdo to nastartuje," nasměroval Koukal výzvu k běžeckému úseku svazu. "Není to jednoduchá věc a nejde to shodit na jednu hlavu, na jednu věc," řekl diplomaticky Petrásek v reakci na Koukala.

"Oddíly můžou pracovat, trenéři taky. Záleží na trenérech, jak se sejdou, jak závodníky podchytí. A pak je poměrně složitý vychovat takovýho závodníka, jakým třeba Martin Koukal je," řekl Petrásek. Kouč doufá, že za pomoci osvědčených metod pomůže nastartovat Jakše, Aleše Razýma, který se prezentoval nadějně, ale dvě sezony se trápí, nebo Ondřeje Horynu.

Martin Koukal, Martin Jakš, Jiří Magal a Lukáš Bauer

"Pro tyhle mladší bych chtěl udělat, co jsme dělali kdysi, a zkusil jít tou cestou, která přivedla tuhle generaci k výborným výsledkům. Budou tréninky hodně chodit společný. Těžké tréninky, po kterých se hodně hecují," uvažoval Petrásek. O změnách v Oslu po padesátce hovořil i Bauer. Již tradičně měl v hlavě plány, co a jak udělat, aby se zase vrátil na stupně vítězů. "Sportovní život není tak dlouhej a já z toho chci vytěžit maximum," vysvětlil, proč pořád vymýšlí novinky v přípravě.

"Každý hledá cestu po svém, ale nevím, jestli je to cesta správná," řekl kouč. Mladší závodníci by podle něj měli jít vždy cestou, kterou jim určí trenéři. Ti starší, Bauer, Koukal či Magál, už mají nárok na své názory. "Pokud budou jejich nápady konstruktivní a dobré, tak se vždycky zapracovávají do přípravy. Pokud boudu trošičku mimo realitu, půjde to těžko dát dohromady a skloubit," konstatoval Petrásek.

Faktem je, že Bauer může uspět na šampionátu i za dva roky a i v Soči, ale pak už nejspíše z lyžování odejde. Pak nastanou hubenější léta, pokud se do té doby nevypracuje Jakš nebo někdo jiný. "To má každý stát, že po obdobích, která jsou dobrá, přijde generace, který nedosahuje výsledků," řekl Petrásek, který zůstává optimistou, že se dají vychovat závodníci, kteří třeba poskládají štafetu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!