Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ANALÝZA: Bauer stárne. Dopadnou lyžaři jako ženy po Neumannové?

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Mají před sebou dva tři roky a pak je otázkou, co bude s českým běžeckým lyžováním dál. Silná generace okolo Lukáše Bauera stárne. Jedinou výjimkou je Martin Jakš, ale jinak se může stát, že až třeba po olympiádě v Soči 2014 současní reprezentanti odejdou, tak muži dopadnou jako ženy po odchodu Kateřiny Neumannové.

"Jednoznačně stárneme a problém je i v tom, že kromě Jakšíka (Jakše), nepřichází do mančaftu žádný mlaďoch, který by nám mohl pomoci," řekl Bauer po šampionátu v Oslu, kde skončil nejlépe sedmý, což byl i celkově nejlepší výsledek klasiků na MS. Stejně ještě dopadl sdruženář Tomáš Slavík, pro kterého to byl životní výkon.

Bauer, Martin Koukal a Jiří Magál se přehoupli věkově přes třicítku a za poslední roky je v týmu doplnil jen Jakš. Ten letos naznačil, že by mohl navázat na Bauera a Koukala, kteří sbírali úspěchy v SP i na MS, ale na Holmenkollenu ještě neuspěl. Jinak ale tým trenéra Miroslava Petráska nikdo z mladých nedoplnil a chybí nástupci. Koukal, mistr světa z padesátky ve Val di Fiemme z před osmi lety, si v odpovědi na otázku, co bude jednou s mužským běžeckým lyžování, nebral servítky.

"Čeká ho klinická smrt, ale třeba ho někdo zresuscituje. My nevydržíme věčně," řekl a dodal, že je potřeba udělat celkový a bolestivý řez. "Ryba smrdí od hlavy a dovedla to tam nějaká politika vedení. Není koncentrace na mládež. Nejsou peníze. Není nic. Měl by přijít někdo s myšlenkou, kdo to nastartuje," nasměroval Koukal výzvu k běžeckému úseku svazu. "Není to jednoduchá věc a nejde to shodit na jednu hlavu, na jednu věc," řekl diplomaticky Petrásek v reakci na Koukala.

"Oddíly můžou pracovat, trenéři taky. Záleží na trenérech, jak se sejdou, jak závodníky podchytí. A pak je poměrně složitý vychovat takovýho závodníka, jakým třeba Martin Koukal je," řekl Petrásek. Kouč doufá, že za pomoci osvědčených metod pomůže nastartovat Jakše, Aleše Razýma, který se prezentoval nadějně, ale dvě sezony se trápí, nebo Ondřeje Horynu.

Martin Koukal, Martin Jakš, Jiří Magal a Lukáš Bauer

"Pro tyhle mladší bych chtěl udělat, co jsme dělali kdysi, a zkusil jít tou cestou, která přivedla tuhle generaci k výborným výsledkům. Budou tréninky hodně chodit společný. Těžké tréninky, po kterých se hodně hecují," uvažoval Petrásek. O změnách v Oslu po padesátce hovořil i Bauer. Již tradičně měl v hlavě plány, co a jak udělat, aby se zase vrátil na stupně vítězů. "Sportovní život není tak dlouhej a já z toho chci vytěžit maximum," vysvětlil, proč pořád vymýšlí novinky v přípravě.

"Každý hledá cestu po svém, ale nevím, jestli je to cesta správná," řekl kouč. Mladší závodníci by podle něj měli jít vždy cestou, kterou jim určí trenéři. Ti starší, Bauer, Koukal či Magál, už mají nárok na své názory. "Pokud budou jejich nápady konstruktivní a dobré, tak se vždycky zapracovávají do přípravy. Pokud boudu trošičku mimo realitu, půjde to těžko dát dohromady a skloubit," konstatoval Petrásek.

Faktem je, že Bauer může uspět na šampionátu i za dva roky a i v Soči, ale pak už nejspíše z lyžování odejde. Pak nastanou hubenější léta, pokud se do té doby nevypracuje Jakš nebo někdo jiný. "To má každý stát, že po obdobích, která jsou dobrá, přijde generace, který nedosahuje výsledků," řekl Petrásek, který zůstává optimistou, že se dají vychovat závodníci, kteří třeba poskládají štafetu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...