Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANALÝZA: Šest důvodů, proč Češi opět nezvládli klíčový duel turnaje

Sport

  15:32
VANCOUVER/PRAHA - Již čtyři roky čekají čeští hokejisté na okamžik, kdy zvládnou čtvrtfinálovou loterii. Nepovedlo se to ani Růžičkovu souboru na olympijských hrách ve Vancouveru. Další reparát bude moct národní složit nejdříve na květnovém mistrovství světa v Německu. Server Lidových novin našel šest důvodů, které stály za dalším českým neúspěchem.

Trenér Vladimír Růžička těsně před koncem utkání. foto: ČTK

1. Trenér Růžička nenašel ideální složení útočných formací
Útoky nešlapaly, jak měly. Je to evergreen posledních velkých turnajů, ale je to fakt. Přestože se o českých hokejistech vždy tvrdilo, jak jsou přizpůsobiví, v posledních třech letech reprezentační orchestr příliš neladí.

JAK SI VEDLI ČEŠTÍ HOKEJISTÉ PODLE LN

ODEHRÁLI DOBRÝ
TURNAJ - ZAZÁŘILI:

Tomáš Vokoun (brankář)
Marek Židlický (obrana)
David Krejčí (útok)
Tomáš Fleischmann (útok)
Jaromír Jágr (útok)

ODEHRÁLI SVOJE - PRŮMĚR:
Miroslav Blaťák (obrana)
Pavel Kubina (obrana)
Petr Čajánek (útok)
Milan Michálek (útok)
Roman Červenka (útok)
Martin Erat (útok)

ČEKALO SE OD NICH VÍCE - HRÁLI POD SVÉ MOŽNOSTI:
Roman Polák (obrana)
Zbyněk Michálek (obrana)
Jan Hejda (obrana)
Filip Kuba (obrana)
Tomáš Kaberle (obrana)
Tomáš Plekanec (útok)
Patrik Eliáš (útok)
Martin Havlák (útok)
Josef Vašíček (útok)
Tomáš Rolinek (útok)

- Ondřej Pavelec a Jakub Štěpánek nebyli hodnoceni, do turnaje nezasáhli.

Trenéři národního týmu většinou hledají celou základní část ideální sestavu pro klíčový zápas – čtvrtfinále – bohužel neúspěšně. Stejně tomu bylo také ve Vancouveru. Kouč míchal sestavou, přesto elitní pětka soupeřům nezatápěla, jak by si všichni přáli. Zamýšlené úderné trojce Havlát, Plekanec, Eliáš vyšla vlastně jen první třetina úvodního zápasu se Slovenskem. Stejně tak nenašel trenér ideální parťáky k Jágrovi a tápal i při hledání vhodného útočníka k výtečné dvojici Krejčí, Fleischmann.

2. Lídři v klíčových okamžicích neobstáli
Na papíře měl tým tahounů dost: Eliáš, Havlát, Kaberle, Židlický, Plekanec, Kubina a hlavně Jágr. V klíčových okamžicích - závěr duelu s Rusy, nepříjemné prodloužení v osmifinále s Lotyši, třetí třetina čtvrtfinále s Finy - ale táhl mužstvo mladík Krejčí. Zodpovědnost na sebe bral i Jágr (od duelu s Ruskem limitovaný bolestmi) a bek Židlický. Ostatním jmenovaným se nedá upřít snaha, ale o nějaký gól či herní bravuru, které by mužstvo "nakoply", se nezasloužili. Více se čekalo od Plekance, Kaberleho, Havláta i kapitána Eliáše.

3. Chyběl tah na bránu a důraz v brankovišti
Tradiční a zřejmě nevyléčitelná bolest českého hokeje. Světový hokej je o přímočarosti a tahu na branku. A jak hrají Češi? Rychlých pasů na rozjetého útočníka, který by hladce projel střední pásmo, bylo v českém podání pomálu. Hráči se sice snažili tlačit před bránu, ale chyběl důraz. Příklad? Přesilovka v závěru druhé třetiny čtvrtfinále. Fleischmann měl puk na holi metr od Kiprusoffa. Místo střely volil další kličku navíc, kterou se ale dostal až za branku. Kanaďan, Američan, ale i Švéd nebo Rus by na jeho místě dotlačil kotouč do branky i s gólmanem.

VANCOUVER ON-LINE

4. Nedostatek obětavosti a zarputilosti
Zbraně, které měl ve výbavě naganský výběr, byly ve Vancouveru otupené. Hráči málo padali do střel, u mantinelů jim často proti soupeřům krůček chyběl. V některých pasážích zápasů s Rusy, Lotyši a Finy působili dojmem, že na ledě nenechávají vše. Na Američany, Kanaďany či Rusy, kteří lítají po ledě jako utržení ze řetězu, či finské rychlobruslaře pak nestačí.   

Zklamaný Jaromír Jágr.

5. Závislost na Jágrovi
Národní tým se opět nedokázal vyprostit z bludného sterotypu. Jak je v týmu Jágr, mají ostatní tendenci příliš na slavnou osmašedesátku spoléhat. Jako by všechny góly musel dát Jágr. Navíc na spoluhráče má i psychologický vliv. Když se v zápase s Lotyšskem vytratil z lavičky, začala se vytrácet i jistota z českých hokejek, naopak soupeř vyrostl. Ani po letech se tak tým nenaučil Jágra dokonale využít. Zodpovědnost musí převzít jiní, Jágr by měl být jen jako příležitostně vytahovaný trumf.

Anketa

Souhlasíte s analýzou LN, která pojmenovala šest důvodů českého neúspěchu ve Vancouveru?

Ano, přesné a výstižné. Možná by se měla poslat také kouči Růžičkovi 651
Ano, ale některé důvody bych pojmenoval/a jinak 97
Ne, důvody našeho vyřazení jsou úplně někde jinde 108

6. Nedůrazná obrana
Českým obráncům chyběla nesmlouvavost, navíc s rychlými útočníky soupeře často beci nestačili bruslit. Čeští obránci nedokázali najít hranici mezi přínosnou tvrdostí a fauly, za které často pykali. Důkazem budiž první třetina čtvrtfinálového boje s Finy. Pět vyloučení za třetinu proti týmu v té době pyšnící se nejlepší přesilovkou na turnaji, to není dobrá vizitka. Hned první dvě oslabení měli na svědomí beci.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Prodej pozemku 566m2
Prodej pozemku 566m2

Pionýrů, Jablonec nad Nisou - Jablonecké Paseky
3 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat