14. srpna 2014 12:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V cíli už brali bronzovou Češku na vozík: Jít ještě kilometr, tak nevím

Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová... | foto: ČTK/AP

CURYCH (od našeho zpravodaje) Bývala nejvyšší a nejmladší ze všech. A nyní je i nejmladší medailistkou v historii evropských šampionátů mezi chodkyněmi. Anežka Drahotová zařídila první českou medaili v Curychu. V novém českém rekordu.

Máte první velkou dospělou medaili. Jak ji prožíváte?
Jsem spokojená moc, ta medaile je pro mě vážně moc cenná. Byť odpadla největší favoritka, bylo tam hodně holek s lepšími časy ze sezony, než mám já. Ano, trochu mě mrzí to druhé místo, protože v jednu chvíli jsem si na něj i věřila a na 17. kilometru mi bylo v uvozovkách pořád pocitově dobře. Ale pak mi začalo docházet. Takže jsem ráda i za to třetí místo, protože být to o kilometr delší, tak už nevím.

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH

Vydala jste se ze všech sil, z cíle vám pak pomáhali na pojízdném křesle. Bylo to tedy na krev, do poslední kapky?
Oni to tu místní pořadatelé mají trošičku nadsazené. Na tréninku mi říkají, ať si nikdy nesedám na zem, tak jsem si jen na chvilku sedla a už mě tam nabírali na křeslo. Ale nechtěla jsem mít fotky na invalidním vozíku, tak jsem se zase rychle zvedla.

Kde se lámal na posledním kilometru chleba? Ukrajinka na vás zaútočila 700 metrů před cílem.
Byl to pro mě moment překvapení. Ohlédla jsem se předtím do jedné výlohy a neviděla jsem jí za sebou, jenže ona byla z mé levé strany. Takže pak to pro mě byl takový šok, když se vedle mě zjevila. Myslela jsem si, že je už takzvaně po všem, že mám stříbro a uklidnila jsem se. Ljudmila mě potom překvapila. Už jsem nedokázala zareagovat, i když jsem se snažila.

Anežka Drahotová

I tak je to pro vás megaúspěšná sezona. Jste juniorskou světovou mistryní i rekordmankou, nyní máte dospělý bronz.
Takhle hezky jsem si letošní sezonu určitě ani nepředstavovala. Ale může se stát cokoliv, může přijít příští rok zranění, tak se maximálně snažím užívat si to teď a bojovat o ty nejvyšší příčky, i když jsem po juniorském světě byla takzvaně uspokojená. Ale jsem ráda, že jsem i tady potvrdila formu, co jsem měla v Eugene, a práci, kterou jsme v zimě udělali.

Coby multisportovkyně, závodící i na kole a v bězích, utvrdila jste se nyní, že chůze je to pravé?
Já myslím, že s tím rozhodnutím si ještě počkám.

Teď bude čas na oslavu?
Teď snad trochu ano. V Eugene jsem si oslavu odpustila, abych tak nenarušila přípravu na Curych. Ale teď si trochu volna dopřeju.

Tomáš Macek

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?