27. srpna 2015 11:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vzhůru za medailí. Drahotová se děsí jen ranního vstávání a smogu

Anežka Drahotová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anežka Drahotová | foto: Reprofoto

PEKING (Od našeho zpravodaje) Na minulém šampionátu v Moskvě skončila sedmá, z účastnic toho letošního má čtvrtý nejlepší čas. Chodkyně Anežka Drahotová bude v pátečním pekingském ránu (a hluboké české noci) další medailovou nadějí výpravy.

Jedenáctidenní aklimatizační kemp v Japonsku, ke kterému ji přesvědčil kouč Piták, splnil svůj účel. „Jsem ráda, že jsem na trenéra dala,“ libovala si Drahotová poté, co až v pondělí přicestovala z Cukuby do Pekingu. 

„Podmínky byly v Cukubě perfektní a odtrénovala jsem, jak jsem potřebovala. Vstávali jsme brzo, okolo tři čtvrtě na sedm, abychom přivykali na pekingský režim.“

Při sledování průvodu gejš a draků si v Japonsku mohla „vyčistit“ i hlavu. A co se týče kuchyně, vařili si většinou sami. Tak to má raději než hromadné stravování na šampionátu.

Na páteční závod, jehož start naplánovali organizátoři na 8.30, bude vstávat extrémně brzy. Budíček by měl zazvonit ve 4.50, potom se lehce nasnídá.

„Čas závodu asi nikomu nevyhovuje, jsem zvyklá závodit dopoledne, ne ráno. Dopoledne chodím i většinu těžkých tréninku. Ale na vytrvalostní trati není ten začátek závodu zase až tak podstatný, nepotřebujete do závodu nastoupit a být hned po startu nabuzený. Možná je i výhoda, že budu ze začátku trošku utlumená.“

V Pekingu nadále panují přes den vedra nad 30 stupňů, také rána jsou teplá. „Zvláštní je, že mně je tady všude zima, trenér si už ze mě dělá srandu,“ směje se Drahotová. 

„Přála bych si ale, aby nebylo extrémně dusno, to mi vadí asi nejvíc. A trošku vnímám smog, oproti Japonsku je to tady docela rozdíl.“

Ve startovním poli chybí všechny elitní ruské chodkyně, které jejich federace po sérii dopingových kauz dalších ruských chodkyň vyřadila z nominace. „To je zvláštní situace,“ připouští Drahotová.

Slabinou je taktika

Z aktérek mistrovského závodu mají letos lepší čas než ona jen dvě Číňanky a Italka Giorgiová, dvacetiletá Češka tudíž patří s květnovým výkonem 1:26:53 mezi kandidátky medailí.

S jakou taktikou na stupně vítězů zaútočí, zatím nedokáže říci.

„Taktika je většinou při závodě moje slabina,“ připouští. „Hodně jsme o tom přemýšleli, ale taktika se nedá úplně rozvrhnout. Závod má tisíc variant. Nepoženu se určitě dopředu, budu se snažit držet s největšími favoritkami. Tempo bude trhané, takže se musím udržet na takticky co nejlepším místě.“

Až v posledních pěti kilometrech se na okruzích kolem Ptačího hnízda bude závod lámat.

„Tam už se taktika moc nejde. Tam se jde, co to dá.“