Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Motivovat? Anežku musím v tréninku brzdit, říká kouč bronzové chodkyně

Chodecký závod na 20 kilometrů žen na ME atletů v Curychu. Na snímku i Anežka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chodecký závod na 20 kilometrů žen na ME atletů v Curychu. Na snímku i Anežka... | foto: ČTK

CURYCH (Od našeho zpravodaje) Popobíhal kolem trati, v reprezentační bundě, ale i s fotoaparátem s velkým objektivem, aby zvěčnil co nejvíce chvil z velkého závodu Anežky Drahotové. Volal na ní při každém okruhu, povzbuzoval, radil, doufal. Ivo Piták, kouč mladé chodkyně, je duší české chůze. Nyní by mohl bujaře oslavovat. Jenže to velký pracant vlastně ani neumí.

"Řekl jsem Anežce, ať se šetří, a pak na posledních čtyřech kilometrech uvidí, co se dá dělat," popisoval bronzový závod své svěřenkyně na mistrovství Evropy v Curychu. "Já bych byl nejradši, kdyby se v úvodu závodu šetřila ještě o trochu víc."

Léta jste trenérem chodců, ale až nyní konečně dosáhla vaše skupina na první dospělou medaili. Dochází vám to?
No jo, vlastně je první. Je to fajn, ale věřím, že Anežku lidsky nezmění. Hodně lidí v jejím okolí jí závidí, jenže málokdo si uvědomuje, že za to zároveň pořádně platí. V její osobě se našel člověk, který je schopný ustát určité nároky.

Čím je výjimečná?
Tím, že se soustředí na to, co chce. Když si řekne, že něco chce, tak to tak bude.

Dnes vám řekla před závodem, že chce medaili?
To řekla už dřív. Má úžasnou vlastnost, že se nebojí riskovat. Kdyby jí to dneska uvařilo, tak to stejně příště zkusí znova.

Umíte si představit, jak moc na trati trpí?
Já myslím, že bez toho to nejde. Když tu medaili chce, trpět musí.

Je to podobné i v tréninku?
U Anežky je spíš zapotřebí ji v tréninku brzdit. Ona se dostatečně trápí sama, takže u ní je spíš ten problém opačný. Aby neměla sebedestrukční sklony.

Vy nedáváte ani po závodě emoce příliš najevo. Radujete se víc uvnitř?
Mně tohle svěřenci i vyčítali, že nedovedu dát najevo radost. Já bych asi stejně vypadal, i kdyby Anežka dneska vybouchla, protože nemám pocit, že ta medaile něco mění. Samozřejmě, dělám určitou práci a jsem rád, že ji děláme dobře. Taky si říkám, že je fajn, že máme tu medaili. Ale na druhou stranu už se mi pomalu honí hlavou, že bych rád šel třeba s Matesem (jeden ze synů) na kolo. Jsem uvnitř spokojený, ale máte pravdu, neumim radost dát navenek tolik najevo. A nemyslím si, že bych to měl nějak filmovat a poskakovat tu, když to ve mně to není.

Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová...

Tři nejlepší evropské chodkyně na trati 20 kilometrů. Češka Anežka Drahotová (uprostřed) si došla pro bronz, předstihly ji jen zlatá Elmira Alembekovová (vlevo) z Ruska a stříbrná Ljudmila Oljanovská (vlevo) z Ukrajiny.

Jak důležitá je pro Anežčin úspěch její sestra Eliška, která jí dlouho "šlapala" na paty?

U její ségry je určitým problémem, že sice byla třetí na juniorské Evropě, ale v rodině je tou druhou. Je to asi pro ni psychicky nepříjemné. Eliška se teď bude chvíli snažit dělat jiný sport, kam Anežka tolik zasahovat nebude, aby se psychicky srovnala a chytla zase šťávu. Mluvil jsem s trenérem Vršeckým, kterého v cyklistice považuju za velkou persónu, a ten mi řekl, že se jí ujme. Uvidíme, co to s ní provede (jezdit dráhovou cyklistiku). Jsem zvědavý. Ale myslím si, že se k chůzi ještě vrátí.

To je docela těžké najít pro Elišku sport, kde se multifunkční Anežka nevyskytuje...
Já prostě Anežku na tu cyklistickou dráhu nepustím. (směje se) Myslím, že u Elišky, která má trochu problém s váhou, to ve stíhačce nebude vadit. Větší svalová síla jí bude jedině k dobru. Už loni mi pan Vršecký říkal: Ta holka je stíhač. Tak jsem po juniorském mistrovství světa zvedl telefon a řekl mu: Tak to zkus. Už s ní trénuje tenhle týden.

Vraťme se k Anežce. Máte v rukách klenot, který už jen potřebuje vybrousit?
Už dávno jsem opustil teorii, že trenér dělá závodníka. Trenér nesmí závodníka propást a nesmí si ho zkazit. Kdysi jeden z koučů, který už dávno nežije, řekl zásadu, které se držím: Z krávy žádným tréninkem antilopu neuděláš. To je alfa omega trenérské práce.

Zato z antilopy krávu...
...to možné je, ale naopak to prostě nejde.

Kdo vám to řekl?
Láďa Fišer, který trénoval Jungwirthy a Čtvrtečky. Také měl tu skupinu sportovně hodně různorodou. Tvrdil, že vytrvalost je vždycky o jednom a měl pravdu. Hodně lidí ale nerado slyší, že je to především spousta práce.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...