Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Anglie má novou hrdinku. Šipkařská supermáma je po první výhře nad mužem nečekaným zjevením

Fallon Sherrocková se raduje z výhry na šipkařském MS. foto: ČTK/AP

LONDÝN/praha - Angličan Ted Evetts za stavu 2:2 na sety zavírá, čímž si může vynutit rozhodující pátou hru, ve kterém by navíc začínal. Ale potřebný střed míjí. Evetts se klepne rukou do hlavy na znamení zklamání, publikum vzdechne.
  7:00

VIDEO: Historický průlom. Angličanka Sherrocková se stala první ženou, která na MS v šipkách porazila muže

Ale jen na vteřinu. Vzápětí povstane a zabouří. Na řadě je jeho pětadvacetiletá krajanka Fallon Sherrocková a ta útočí na vítězství v celém zápase.

Při zůstatku 36 k tomu potřebuje double 18 či v případě snížení jiný vhodný dvojitý zásah. 

Napoprvé trefí těsně nad osmnáctku. Druhým pokusem však už míří přesně a senzace je dokonána. Jako první žena dokázala v přímém souboji na mistrovství světa porazit mužského protivníka.

„Tohle je pro náš sport krok správným směrem. Nemám slov. Cítím se opravdu šťastná, neboť jsem dokázala, že můžeme soupeřit s chlapy a porážet je,“ říkala dojatě po historickém triumfu.

V tradičně zaplněném dějišti šampionátu – londýnské Alexandra Palace – jí fandila drtivá většina diváků, naproti tomu na dvaadvacetiletého Evettse s přezdívkou Super Ted se spíš bučelo. 

Sherrocková sice měla o trochu horší průměr bodů na trojici šipek (91,12 : 91,50), kritické momenty však zvládala lépe.

„Podpora byla úžasná. Pomohla mi se uvolnit a posílila mou sebedůvěru,“ děkovala vítězka divákům. 

„Jsem tak hrdá, že jsem pomohla umístit ženské hráčky na šipkařskou mapu. Bylo na čase muže porazit,“ povídala pak na televizní stanici BBC Breakfast.

Ženy se snaží ve sportovním světě mužům vyrovnat, v naprosté většině odvětví se však přibližují jen velmi pomalu. Zásadní je rozdíl fyzických limitů obou pohlaví, který se smazává jen obtížně. 

Mohou být šipky průkopníkem? „Existuje více žen, které dovedou hrát na mé úrovni, ne-li lépe,“ je přesvědčena Sherrocková.

Muži mají v tomto sportu jinak absolutní nadvládu. Na letošní šampionát se kromě Sherrockové kvalifikovala už jen Japonka Mikuru Suzukiová, která vypadla v prvním kole po prohře s Angličanem Jamesem Richardsonem 2:3. 

A v minulosti změřily na MS s muži síly tři šipkařky, ale všechny rovněž skončily hned v úvodním duelu. „Potřebujeme jen více příležitostí. Kvalifikovat se mohou pouze dvě ženy, možná by pomohlo zvýšit počet na čtyři,“ myslí si Sherrocková.

Usměvavá Fallon pochází ze šipkařské rodiny, hrají její otec i sestra, ona sama to poprvé zkusila v sedmnácti. Trénuje tři až čtyři hodiny denně a jednou za týden má turnaj. 

Vincent van der Voort při turnaji Prague Darts Masters.
Karel Sedláček na Prague Darts Masters.

Na genderový přístup soupeřů si nestěžuje, trápila ji však kyberšikana. Například před dvěma lety se na internetu posmívali jejím nateklým tvářím. 

Přitom to byla reakce těla na léky proti selhávání ledvin, které se objevilo půl roku po porodu syna. Ten navíc trpí autismem. Vítězstvím nad Evettsem zdůraznila, jak byli vedle.

A troufá si i v dalším kole proti světové jedenáctce Mensurovi Suljovičovi z Rakouska: „Pokud dokážu držet krok a trefovat doubly, kdo může říct, že bych třeba nemohla vyhrát celý šampionát?“