Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Anglie má novou hrdinku. Šipkařská supermáma je po první výhře nad mužem nečekaným zjevením

Fallon Sherrocková se raduje z výhry na šipkařském MS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fallon Sherrocková se raduje z výhry na šipkařském MS. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/praha Angličan Ted Evetts za stavu 2:2 na sety zavírá, čímž si může vynutit rozhodující pátou hru, ve kterém by navíc začínal. Ale potřebný střed míjí. Evetts se klepne rukou do hlavy na znamení zklamání, publikum vzdechne.

Ale jen na vteřinu. Vzápětí povstane a zabouří. Na řadě je jeho pětadvacetiletá krajanka Fallon Sherrocková a ta útočí na vítězství v celém zápase.

Při zůstatku 36 k tomu potřebuje double 18 či v případě snížení jiný vhodný dvojitý zásah. 

Napoprvé trefí těsně nad osmnáctku. Druhým pokusem však už míří přesně a senzace je dokonána. Jako první žena dokázala v přímém souboji na mistrovství světa porazit mužského protivníka.

18.prosince 2019 v 02:04, příspěvek archivován: 18.prosince 2019 v 18:24

VIDEO: Fallon Sherrock just became the first woman to beat a man at the World Darts Championship #DartsWorldChampionship https://t.co/He9rhWih3K

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Fallon Sherrock just became the first woman to beat a man at the World Darts Championship #DartsWorldChampionship https://t.co/He9rhWih3K

„Tohle je pro náš sport krok správným směrem. Nemám slov. Cítím se opravdu šťastná, neboť jsem dokázala, že můžeme soupeřit s chlapy a porážet je,“ říkala dojatě po historickém triumfu.

V tradičně zaplněném dějišti šampionátu – londýnské Alexandra Palace – jí fandila drtivá většina diváků, naproti tomu na dvaadvacetiletého Evettse s přezdívkou Super Ted se spíš bučelo. 

Sherrocková sice měla o trochu horší průměr bodů na trojici šipek (91,12 : 91,50), kritické momenty však zvládala lépe.

„Podpora byla úžasná. Pomohla mi se uvolnit a posílila mou sebedůvěru,“ děkovala vítězka divákům. 

„Jsem tak hrdá, že jsem pomohla umístit ženské hráčky na šipkařskou mapu. Bylo na čase muže porazit,“ povídala pak na televizní stanici BBC Breakfast.

Ženy se snaží ve sportovním světě mužům vyrovnat, v naprosté většině odvětví se však přibližují jen velmi pomalu. Zásadní je rozdíl fyzických limitů obou pohlaví, který se smazává jen obtížně. 

Mohou být šipky průkopníkem? „Existuje více žen, které dovedou hrát na mé úrovni, ne-li lépe,“ je přesvědčena Sherrocková.

Muži mají v tomto sportu jinak absolutní nadvládu. Na letošní šampionát se kromě Sherrockové kvalifikovala už jen Japonka Mikuru Suzukiová, která vypadla v prvním kole po prohře s Angličanem Jamesem Richardsonem 2:3. 

A v minulosti změřily na MS s muži síly tři šipkařky, ale všechny rovněž skončily hned v úvodním duelu. „Potřebujeme jen více příležitostí. Kvalifikovat se mohou pouze dvě ženy, možná by pomohlo zvýšit počet na čtyři,“ myslí si Sherrocková.

Usměvavá Fallon pochází ze šipkařské rodiny, hrají její otec i sestra, ona sama to poprvé zkusila v sedmnácti. Trénuje tři až čtyři hodiny denně a jednou za týden má turnaj. 

Vincent van der Voort při turnaji Prague Darts Masters.
Karel Sedláček na listopadovém Prague Darts Masters

Na genderový přístup soupeřů si nestěžuje, trápila ji však kyberšikana. Například před dvěma lety se na internetu posmívali jejím nateklým tvářím. 

Přitom to byla reakce těla na léky proti selhávání ledvin, které se objevilo půl roku po porodu syna. Ten navíc trpí autismem. Vítězstvím nad Evettsem zdůraznila, jak byli vedle.

A troufá si i v dalším kole proti světové jedenáctce Mensurovi Suljovičovi z Rakouska: „Pokud dokážu držet krok a trefovat doubly, kdo může říct, že bych třeba nemohla vyhrát celý šampionát?“

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Milan Gulaš v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Milan Gulaš v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Milan Gulaš v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...