Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ani skok z mostu by Baďurové nepomohl

Sport

  9:17
PEKING - Česká rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová se v olympijské kvalifikaci třikrát rozběhla proti základní výšce 400 cm, ale ani jednou se nedokázala odrazit. Pětadvacetiletá atletka se po lednové operaci přetržených křížových vazů v koleně dokázala probojovat do Pekingu, psychicky ale na olympijský start nebyla připravena.

Kateřina Baďurová se dokázala na olympiádu probojovat po operaci přetržených křížových vazů. foto: Pavel WellnerLidové noviny

Start úřadující vicemistryně světa byl přitom považován v podstatě za zázrak. "Soupeřky se divily, že tam vůbec jsem, a gratulovaly mi," řekla tyčkařka.

K tomu, aby porazila psychický blok, jí to však nepomohlo. Ještě na tréninku, když u ní byl kouč Boleslav Patera, tak skočit dokázala. Na zaplněném stadionu před 90.000 diváků to už nešlo. "Zapamatovala jsem si, jak jsem se cítila při rozběhu loni, a teď je to jiné. Asi proto," pátrala po příčině.

Nemohlo za to operované koleno. Už v Plzni, kde si v polovině července zajistila start v Pekingu výkonem 435 cm, ji nebolelo. Baďurová si přitom uvědomuje, že tyč je disciplína, ve které si člověk při chybě může snadno ublížit. "Ale nebojím se, že bych třeba na to koleno blbě spadla," uvedla.

Kouč přemýšlel, že její blok zničí adrenalinovou atrakcí. Skokem padákem, skokem z mostu na laně nebo snad na běžkách z menšího můstku. "To ne, adrenalinu už mám dost," odmítla tyčkařka. Teď se chce hlavně připravit dobře fyzicky, aby se cítila při rozběhu jako loni. "Pak už to snad bude v pohodě," věřila.

Nerozhodilo ji prý ani 90.000 diváků v zaplněném kotli olympijského Ptačího hnízda. "Když skáču v pohodě, je to jedno, ať je to Velká cena Plzně nebo olympiáda. Jistotu jsem ale neměla čas získat," vysvětlovala. Smutek už ji ale zčásti přešel. "Už jsem se z toho vybrečela," řekla s lesklýma očima.

Zapomenout jí pomohl i přítel výškař Tomáš Janků, který ji obdaroval kyticí. Sám na stadionu nebyl. "Věděla jsem, že to bude psycho, a zakázala jsem mu to," vysvětlila.

Atletickou sezonu teď Baďurová předčasně ukončí. Chce se dát do pořádku, zacelit všechny fyzické i psychické bolístky. "Abych byla v říjnu zase připravená pořádně trénovat," vysvětlila. Nezapomněla prý skákat, jen potřebuje odstranit ten psychický blok.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat