8. března 2017 19:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ani žralok ho nezastavil. Surfař se vrací po ataku predátora a slibuje: Bude to velké

Zraločí atak na Micka Fanninga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraločí atak na Micka Fanninga. | foto: Reprofoto

PRAHA Velký comeback plánuje pro první závod nové sezony Světového poháru surfařů Australan Mick Fanning. Trojnásobný mistr světa se chce po dvou letech plnohodnotně vrátit mezi elitu.

Ten příběh, možná i video, viděl snad každý. V polovině července roku 2015 napadl Micka Fanninga v průběhu finálového závodu Světového poháru na jihoafrické pláži žralok. Pětatřicetiletý Australan se ataku ubránil, soutěž byla následně ukončena.

„Seděl jsem na prkně a najednou jsem cítil něco noze, ke které jsem měl přivázané lano od prkna. Uviděl jsem ploutev, čekal jsem, až zahlédnu zuby, ale k tomu nedošlo. Začal jsem kopat kolem sebe a praštil ho prknem přes záda,“ vyprávěl s odstupem necelých dvou let muž s přezdívkou „White Lightning“.

Ten následně předvedl obrovskou psychickou odolnost. Kde, kdo by do moře už nestrčil ani prst. Ne tak muž s irskými kořeny. Nejenže dokončil sezonu a jen těsně neobhájil titul mistra světa, v následujícím ročníku si připsal pět startů.

Jeden na stejném místě, na kterém ho žralok o dvanáct měsíců dříve napadl. Ba co víc, J-Bay Open na pláži Jeffreys dokázal ovládnout. Jenže o pár dní později sezonu ukončil. Jako by na něj vzpomínky přece jen dolehly.

„Potřeboval jsem si odpočinout. Rok 2015 byl hodně těžké, bylo dobře, když jsem následně trochu zvolnil. Necítil jsem se úplně dobře psychicky, byl jsem hodně psychicky vyčerpaný, ale zároveň jsem ale vždy ožil, když jsem sedl na prkno,“ přiznal.

Těžko se mu může někdo divit. „Byl to nejšílenější okamžik, kterou jsem kdy zažil, jsem šťastný, že je Fanning po všech stránkách v pořádku, je jasné, že mu to zůstane v hlavě navždy,“ vzkázal svému kamarádovi a zároveň soupeři Jihoafričan Jordy Smith, který se loni stal vice-mistrem světa.

„Nikdy jsem neviděl nic tak dramatického a děsivého,“ přidal se televizní komentátor Joe Turpel. Je totiž třeba dodat, že celý incident byl vysílaný živě do celého světa v rámci přenosu ze závodu a že šlo o první útok na závodníka v průběhu soutěže v historii.

„Stalo se toho hodně nejen v té vodě, ale i poté v osobním životě. Jsem ale zpět. Show může začít. Bude to neuvěřitelný rok,“ dodal muž, který surfuje od pěti let a sám sebe nyní označuje za „profesionálního bijce boxujícího se žralokem“.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz