25. listopadu 2016 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Den, který děsí Rusy. Devátého prosince vydá WADA další zprávu o ruském dopingu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Ruský prezident Vladimir Putin a Jelena Isinbajevová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin a Jelena Isinbajevová. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Devátý prosinec letošního roku je dnem, kdy se ruský sport dostane opět do centra světové pozornosti. Nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA totiž zveřejní druhou zprávu o fungování státem řízeného a financovaného dopingu v Rusku.

Komise vedená kanadským právníkem Richardem McLarenem se tentokrát zaměří na doping v zimních sportech a hlavně na zimní olympiádu v Soči v roce 2014, která byla zmíněna už v první zprávě z letošního července.

V ní McLaren a jeho tým nezávislých vyšetřovatelů odkryli systém státem organizovaného a financovaného dopingového systému v Rusku, jehož atributy bylo uplácení i tajná manipulace s pozitivními vzorky ruských sportovců v moskevské antidopingové laboratoři. Hlavou celé dopingové chobotnice měl podle McLarena být bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Nově jmenovaný šéf ruského antidopingu Vitalij Smirnov ale minulý týden na zasedání WADA v Glasgow opětovně popřel, že by takový systém v Rusku kdy existoval. „Pokud je jeden člověk zločincem, neznamená to, že celá země je zločincem,“ řekl bývalý funkcionář MOV Smirnov. „Doping není problémem jedné země, musíme proti němu bojovat společně,“ dodal.

Staronový šéf WADA Sir Craig Reedie ale na tomtéž zasedání zdůraznil, že v zájmu obnovení důvěry v čistý sport je nutné, aby Rusko svůj problém přiznalo. „Těším se, jak půjdeme dopředu. K tomu ale potřebujeme spolupracující Rusko,“ řekl pro BBC Reedie.

Ve stejný den volí Rusové šéfa atletiky

Na základě červencové McLarenovy zprávy WADA doporučila Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby vyloučil celou ruskou výpravu z letních olympijských her v Riu. MOV vedený Thomasem Bachem, jenž je považovaný za blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, však k uplatnění principu kolektivní viny nesáhl a vyloučil pouze všechny atlety a vzpěrače.

O ruských sportovcích z ostatních odvětví nechal rozhodnout jednotlivé mezinárodní sportovní federace. „Svého rozhodnutí nelituji,“ nechal se slyšet Thomas Bach před dvěma týdny v rozhovoru pro BBC.

Anna Čičerovová.
Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.

Jakou bouři v mezinárodním sportu vyvolá v prosinci zpráva druhá?

Zajímavostí je, že zrovna na 9. prosince jsou naplánovány volby nového šéfa ruské federace lehké atletiky. Jeho úkolem bude hlavně nastartovat proces navrácení ruských atletů na mezinárodní soutěže, kam právě kvůli dopingovému skandálu už od podzimu 2015 nesmějí. Největším favoritem na tento post je světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová.

  • 5Diskuse
Najdete na Lidovky.cz