Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aprílový večer? Oběti boxerského šampiona rozdávaly tvrdé knockouty

Sport

  16:30
KRAKOV/HELSINKI - Loni dostali Američan Erik Molina a Francouz Johann Duhaupas naloženo od šampiona boxerské těžké váhy Deontaye Wildera. Ostatně tak, jak se čekalo. V sobotu oba opět zamířili na půdu soupeře a dle mnohých opět pro výprasky. Opak byl ale pravdou.

Zbitý Robert Helenius. foto: Facebook

Tomasz Adamek a Robert Helenius. To byla jména favoritů dvou velkých zápasů o mezinárodní tituly v těžké váhy a pozice mezi elitou této divize.

Prvně jmenovaný už byl světovým šampionem v polotěžké a křížové váze. V devětatřiceti letech se ještě jednou pokoušel o návrat a poslední šanci na světový pás také ve váze těžké. Obrovitý Fin dosud mezi profíky neprohrál, kvůli zraněním a tahanicím s bývalou stájí Sauerland Event, ale v posledních třech letech de facto neboxoval.

Zbitý Tomasz Adamek.
Zbitý Tomasz Adamek.

Vrátil se loni v prosinci a duelu s Duhaupasem pro něj měl být odrazovým můstkem zpět do špičky těžké váhy, ve které už byl v letech 2010 až 2012. Jenže muž, kterého loni v září Wilder demoloval jedenáct kol, než souboj ukončil ringový, nepřijel na sever Evropy prohrát.

Helenia dokázal přeboxovat, poprvé jej poslal na zem v kole číslo čtyři, svoji práci dokončil o dvě dějství později. „Měl jsem nejlepší kemp v kariéře. Hodně jsem studoval jeho zápasy a to se mi vyplatilo,“ usmíval se po triumfu už pětatřicetiletý Francouz.

Jeho soupeř zjevně podobnou přípravu neabsolvoval. „Podcenil jsem ho. Nečekal jsem, že bude útočit pod takovými úhly, s takovou vervou. Sice jsem padl, ale nemyslím si, že mám skleněnou bradu, byl jsem na zemi naposledy někdy v osmnácti. Vrátím se a získám titul mistra světa,“ zaznělo z úst bijce přezdívaného „Severská noční můra“.

V polském Krakově byli fanoušci svědky trochu jiné podívané. Adamek po devíti kolech vedl jasně 3-0 na body a také v tom desátém měl lehce navrch. Molina si jej ale celý duel chystal na finální úder, který nakonec vypálil asi tři vteřiny před koncem tohoto dějství.

„Jsem šťastný, neskutečně šťastný. Říkal jsem, že ho knockoutuji. Makal jsem, byl jsem připravený jako nikdy,“ zářil třiatřicetiletý Američan, který třeba ještě po příletu do Krakova absolvoval v úterý neplánovaný noční trénink.

„Je na čase skončit. Ring patří vítězům. Zklamal jsem sebe i všechny, co mi věřili. Mrzí mě to, omlouvám se,“ soukal ze sebe Adamek, který tak už nedostane šanci revanšovat se za prohru s Vitalijem Kličkem z roku 2011, kdy poprvé a také naposledy boxoval o titul světového šampiona v těžké váze.

První aprílová sobota tak dala favoritům v boxerském ringu řádně za uši. A fanoušky navnadila na tu příští, kdy si to o světový pás IBF rozdají neporažený talent Anthony Joshua se šampionem Charlesem Martinem, a také se potřetí proti sobě postaví Manny Pacquiao s Timothym Bradleym. Pro Filipínce by se mělo jednat o rozlučku s kariérou profesionálního boxera, v květnu jej totiž čekají volby do místního senátu.

Uvidíme opět padat hvězdy, nebo tentokrát půjde všechno dle plánu?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat