• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Na skvělé časy, kdy Vsetín vyhrával extraligu, jeho fanoušci už jenom vzpomínají. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Arbitráž potvrdila vyloučení Vsetína

Sport
  •   14:40
PRAHA - Další naděje pro hokejový Vsetín se vytratila. Arbitrážní komise Českého svazu ledního hokeje rozhodla, že klub vyřadili z extraligy oprávněně. Zamítla tak žádost, aby byl zařazen zpět do nejvyšší soutěže.

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK) šestinásobného extraligového mistra vyřadila na začátku června. Pro vyřazením hlasovalo deset klubů. Důvodem bylo, že vedení extraligy nemohlo čerpat ze sedmimilionové bankovní garance peníze na zaplacení vsetínských dluhů, protože se ukázalo, že šlo jen o termínovaný vklad města. Valaši se ale obrátili k arbitráži, která jejich stížnost začala řešit 24. července.

Dnes byl oficiálně zveřejněn verdikt komise. Tu tvořili právník Vladimír Balaš, který byl řízením arbitráže pověřen, Radovan Vrbka a Petr Řezníček. Přestože obě strany prý při ústním jednání slibovaly vstřícný přístup, Vsetín prý poslal dokumenty až ve středu večer na poslední chvíli.

Ředitel extraligy Stanislav Šulc si po oznámení rozhodnutí mohl oddechnout a pokračovat v přípravách na nový ročník soutěže, který bude zahájen 12. září. "Potvrdila se opodstatněnost našeho rozhodnutí a fakt, že se nejednalo o nic účelového. Podle arbitráže jsme k vyloučení měli relevantní důvody a bylo správné," řekl Šulc.

Pro antimonopolní úřad případ ještě neskončil
"My jsme museli obsáhlý stostránkový materiál důkladně prostudovat, rozhodli jsme za den a půl," řekl v závěru minulého týdnu Balaš, jenž tak odmítl možnost zdržování ze strany arbitráže. "Kdyby to chtěl Vsetín urychlit, mohl poslat dokumenty dříve," upozornil.

Vyřazení vsetínských hokejistů z extraligy považuje jejich trenér za spiknutí mocnějších klubů a funkcionářů. "Je to podvod. Takovou hajzlovinu mohou vymyslet jen Češi, je to stejné jako v politice," nebral si kouč Jan Neliba servítky. Impulzivní kouč nepochybuje o tom, že rozhodnutí bylo účelové.

Složitým případem se ale i nadále zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho šéf Martin Pecina sice minulý týden uvedl, že spor skončil bez postihu a že se jím už antimonopolní úřad nezabývá. Úředníci však ještě čekají na další podklady. Vyžádali si stanovisko ostatních extraligových klubů a další informace od APK i Vsetína.

"Vyjádření obou stran dosud nebyla kompletní, proto teď není možné říci, zda bude šetření zastaveno či nikoliv," uvedl Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS. Úřad tak zatím nemůže říci ani to, zda zahájí správní řízení či nikoliv.

Zástupci Vsetína navíc v minulých dnech několikrát uvedli, že jsou připraveni obrátit se i na civilní soud, pokud je arbitrážní komise do extraligy zpět nevrátí. Aktuální stanovisko Vsetínské hokejové není momentálně známo, neboť jeho představitelé nejsou telefonicky k zastižení.

Autor: Lidovky.cz