Šampión začal vítězně. | foto: AFP

Argentina patřila Loebovi

•   18:26
CORDÓBA - Úřadující mistr světa Sébastien Loeb vyhrál počtvrté v kariéře Argentinskou rallye, jež je letos čtvrtým dílem seriálu. Díky třetímu triumfu v sezoně a 39. celkově se Francouz na citroënu dostal do čela hodnocení před dosavadního lídra Mikka Hirvonena, jenž na šotolinových tratích v okolí Cordóby obsadil pátou pozici.

Právě po Hirvonenově nehodě hned v páté erzetě páteční úvodní etapy se čtyřiatřicetiletý Loeb posunul na první místo a svou pozici už nepustil. Po celkem 352 měřených kilometrech porazil Francouz druhého v pořadí Chrise Atkinsona z Austrálie o více než dvě a půl minuty.

Náročné podmínky rallye na bahně připomínajícím ledovou plochu si během tří dnů vyžádaly mnoho obětí z řad favoritů, kteří buď jako Henning Solberg či Toni Gardemeister skončili, nebo jako Hirvonen, jeho kolega z Fordu Jari-Matti Latvala či Gigi Galli pokračovali s velkou ztrátou.

Páteční první etapu nedokončil ani jediný český pilot na startu Martin Prokop, který v sedmém testu urazil pravé přední kolo. Po opravě svého mitsubishi v soutěži pokračoval a celkově obsadil 15. místo.

Šampionát pokračuje za měsíc premiérovou Jordánskou rallye.

Výsledky:

1. Loeb, Elena (Fr.,Mon./Citroën C4) 5:05:48,6, 2. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) -2:33,2, 3. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -4:04,7, 4. Rautenbach, Senior (Zimb., Brit./Citroën C4) -20:03,5, 5. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -25:15,3, 6. Villagra, Pérez-Companc (Arg./Ford Focus) -27:42,0, 7. Galli, Bernacchini (It./Ford Focus) -27:51,8, 8. Aigner, Wicha (Rak., Něm./Mitsubishi Lancer) -28:59,3, ...15. Prokop, Tománek (ČR/Mitsubishi Lancer) -47:19,2.