25. září 2014 15:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Musíte hrát bez hidžábu, slyšely Katařanky. Proto z turnaje odstoupily

Basketbalistky Kataru na Asijských hrách 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalistky Kataru na Asijských hrách 2014. | foto: AFP

INČCHON/PRAHA Nemůžeme hrát zahalené? V tom případě končíme. Basketbalistky Kataru odstoupily ze sedmnáctého ročníku Asijských her, protože jim pořadatelé zakázali nastoupit na palubovku v muslimských šátcích.

„Rozhodli jsme se, že už nebudeme součástí turnaje,“ vzkázal stroze katarský tým. V korejském městě Inčchon měl ve středu odehrát duel s Mongolskem a den nato změřit síly s Nepálem. Místo toho se však připravuje na návrat do vlasti.

Informaci přinesla agentura Reuters s tím, že organizátoři opakovaně trvali na tom, aby hráčky nastoupily k utkání bez hidžábů (muslimský šátek). Odvolávali se na pravidla mezinárodní basketbalové federace, které zakazují hrát s přikrývkou hlavy či šperky.

Problémy s hidžábem v České republice

„Jenže nám nikdo neřekl, že to bude zakázané,“ zuřil vedoucí katarské výpravy. A poukazoval na skutečnost, že v jiných sportech na Asijských hrách zahalené ženy startovat mohly. Íránské veslařky dokonce vybojovaly na párové čtyřce lehkých vah bronz a s hidžábem nastoupila na badmintonový kurt i mladá reprezentantka Iráku.

Basketbal v tomto směru nezůstal pozadu, svolení k nošení muslimských šátků se ale týká pouze ligových duelů na území jednoho státu. Pro mezinárodní úroveň platí odlišná pravidla.

Tedy zatím. Pokud se dvouletá „zkušební doba“ v národních soutěžích osvědčí, vyřkne FIBA (mezinárodní basketbalová federace) kladný verdikt a od olympijských her v roce 2016 dá hidžábům nadobro zelenou.

Zastánce katarského výběru však oponoval: „Na dívky je stále vyvíjen velký sociální tlak. Jejich odhodlání hrát fotbal nebo basketbal by mělo být sportovními orgány podporováno. Místo toho jsou hráčky diskriminovány.“

Organizátoři Asijských her v tomto případě výjimku udělit nemohli: „Od basketbalové federace jsme neobdrželi žádné speciální pokyny, proto jsme se řídili klasickými vyhláškami pro mezinárodní utkání.“

lsoLukáš Šonský

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!