Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Musíte hrát bez hidžábu, slyšely Katařanky. Proto z turnaje odstoupily

Sport

  15:15
INČCHON/PRAHA - Nemůžeme hrát zahalené? V tom případě končíme. Basketbalistky Kataru odstoupily ze sedmnáctého ročníku Asijských her, protože jim pořadatelé zakázali nastoupit na palubovku v muslimských šátcích.

Basketbalistky Kataru na Asijských hrách 2014. foto: AFP

„Rozhodli jsme se, že už nebudeme součástí turnaje,“ vzkázal stroze katarský tým. V korejském městě Inčchon měl ve středu odehrát duel s Mongolskem a den nato změřit síly s Nepálem. Místo toho se však připravuje na návrat do vlasti.

Informaci přinesla agentura Reuters s tím, že organizátoři opakovaně trvali na tom, aby hráčky nastoupily k utkání bez hidžábů (muslimský šátek). Odvolávali se na pravidla mezinárodní basketbalové federace, které zakazují hrát s přikrývkou hlavy či šperky.

Problémy s hidžábem v České republice

„Jenže nám nikdo neřekl, že to bude zakázané,“ zuřil vedoucí katarské výpravy. A poukazoval na skutečnost, že v jiných sportech na Asijských hrách zahalené ženy startovat mohly. Íránské veslařky dokonce vybojovaly na párové čtyřce lehkých vah bronz a s hidžábem nastoupila na badmintonový kurt i mladá reprezentantka Iráku.

Basketbal v tomto směru nezůstal pozadu, svolení k nošení muslimských šátků se ale týká pouze ligových duelů na území jednoho státu. Pro mezinárodní úroveň platí odlišná pravidla.

Tedy zatím. Pokud se dvouletá „zkušební doba“ v národních soutěžích osvědčí, vyřkne FIBA (mezinárodní basketbalová federace) kladný verdikt a od olympijských her v roce 2016 dá hidžábům nadobro zelenou.

Zastánce katarského výběru však oponoval: „Na dívky je stále vyvíjen velký sociální tlak. Jejich odhodlání hrát fotbal nebo basketbal by mělo být sportovními orgány podporováno. Místo toho jsou hráčky diskriminovány.“

Organizátoři Asijských her v tomto případě výjimku udělit nemohli: „Od basketbalové federace jsme neobdrželi žádné speciální pokyny, proto jsme se řídili klasickými vyhláškami pro mezinárodní utkání.“

Autor: