Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

O maratonské královně. Assefaová pokořila rekord v botách na jedno použití

Tigist Assefaová v cíli Berlínského maratonu. foto: AP

Za cílem Berlínského maratonu se chytila za hlavu. Takový čas? Nevěřím! značil výraz v její tváři. Etiopanka Tigist Assefaová v neděli zvládla více než 42kilometrovou trať za 2 hodiny, 11 minut a 53 vteřin. Jako první žena historie prolomila hranice 2:14, 2:13 i 2:12. Předchozí, čtyři roky staré maximum Keňanky Brigid Kosgeiové vylepšila o dvě minuty a jedenáct sekund.
  8:39

„Chtěla jsem běžet světový rekord, cítila jsem se na něj,“ povídala šestadvacetiletá Assefaová. „Ale že ho pokořím o tolik? To bych si ani nepomyslela.“

Za hlavu se museli chytat asi všichni, kteří závod sledovali. Prakticky od začátku se pohybovala pod hranicí historického maxima.

Po třiceti kilometrech měla k dobru už více než minutu. To snad nemůže vydržet, ne? nabízela se otázka. Jenže ona nepolevila.

Ba co víc, i díky vodiči v závěru ještě zrychlila.

„Parádní výkon,“ smekl keňský maratonský fenomén Eliud Kipchoge, jehož i přes pátý berlínský titul Etiopanka ten den zcela zastínila.

Její běh je o to obdivuhodnější, že absolvovala teprve třetí maraton v kariéře.

Etiopanka Tigist Assefaová bojuje na trati Berlínského maratonu.

Předtím se specializovala na osmistovku, na které se představila i na olympijských hrách v brazilském Riu 2016. Přetrvávající problémy s achillovkou, kvůli nimž nemohla běhat v tretrách s hřeby, ji ale donutily se přeorientovat na silnici.

Smůla? Kdepak, nalezla v sobě skrytý talent.

„Není jednoduché přejít na dlouhé vzdálenosti,“ líčil pro magazín Runner’s World její italský manažer Gianni Demadonna. „Maraton je úplně něco jiného, vyžaduje jiné nastavení těla. Ale Tigist ukázala, že všechno v sobě má.“

Atletických oválů se definitivně vzdala po Riu. Nejprve dva roky léčila zranění a budovala vytrvalostní základ, načež se vrhla na desetikilometrové závody a půlmaratony.

Přidala se k tréninkové skupině kouče Gemedua Dedefa v Addis Abebě, v níž se připravují i další velcí šampioni. Zapadla mezi ně skvěle. Po několika měsících dřiny už o ní trenér povídal: „Tigist přepisuje všechny rekordy tréninkových areálů. Nikdy jsem neviděl ženu takhle běhat.“

Etiopanka Tigist Assefaová se raduje v cíli Berlínského maratonu.

Její maratonský debut ale tak povedený rozhodně nebyl, v saudskoarabském Rijádu byla loni až sedmá v nepříliš zajímavém čase 2:34. „Nebyla ve formě,“ vysvětloval manažer Demadonna. „Třeba k ideální váze jí chybělo shodit osm kilo. Brala to pragmaticky, po dvou letech pandemie koronaviru potřebovala peníze za startovní prémie.“

Ještě ten rok v Berlíně ale ukázala, že když se řádně připraví, jsou před ní velké mety. Nejenže vyhrála, ale cílem proběhla ve třetím nejrychlejším čase ženské historie 2:15:37 minuty. „To ještě není vše,“ stále tvrdil Demadonna.

A moc dobře věděl, o čem mluví.

Letos v centru německé metropole běžela ještě rychleji.

Etiopanka Tigist Assefaová finišuje v rekordním čase na Berlínském maratonu.

Měla k tomu ideální podmínky. Tamní trasa patří k těm nejrychlejším vůbec. Panovalo ideální počasí. A sponzor Adidas ji vybavil „superbotami“ v hodnotě 400 liber (přes 11 tisíc korun).

Právě v běžecké obuvi mnozí experti vidí největší posun posledních let. Výbava je z nejlepších materiálů. Třeba model, který Assefaová nazula, vážil 138 gramů a byl na jedno použití.

Samozřejmě za sebou měla i vydařenou přípravu. „Jde o výsledek tvrdé práce,“ vykládala. „Třeba konkrétně na Berlín jsem se specificky připravovala šest měsíců.“

I díky tomu všemu je z ní nová maratonská královna.

Autor: