16. března 2017 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ať si návrat odpracuje. Divoké karty pro Šarapovovou kritizují Murray i Kerberová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Marija Šarapovová se vrátí na kurty v závěru dubna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marija Šarapovová se vrátí na kurty v závěru dubna | foto: Reprofoto

PRAHA Návrat tenistky Marije Šarapovové, potrestané za doping, se blíží. Aby mohla startovat rovnou na turnajích WTA, dostává od pořadatelů tzv. divoké karty, což se mnoha lidem na okruhu vůbec nelíbí.

Porsche Tennis Grand Prix ve Stuttgartu je nejstarší ženský halový turnaj v Evropě. Ale zřejmě ještě nikdy od svého založení v roce 1978 nezažil takovou pozornost, jaké se mu dostane letos v závěru dubna. Na jeho antuce se totiž poprvé po odpykání trestu za doping představí Marija Šarapovová.

Ruské tenisové superstar dobíhá patnáctiměsíční distanc za užívání zakázaného meldonia, během níž v žebříčku přišla o všechny body. Do nejbližších turnajů se tak musí prokousávat přes kvalifikace nebo spoléhat na přidělení divokých karet.

Těch se Šarapovové sešlo už několik. První využije v již zmiňovaném Stuttgartu. Trest ji sice vyprší 26. dubna, tedy dva dny po začátku německého podniku, to však jejímu startu nebrání. „V souladu s pravidly tenisového antidopingového programu se Šarapovová může zúčastnit turnaje v týdnu, kdy ji zastavení činnosti skončí, za předpokladu, že první zápas má odehrát téhož dne nebo den poté, co je způsobilá k návratu,“ stojí v pondělním prohlášení WTA.

</CS><CS9.3>Podobně se devětadvacetiletá hráčka dostane i na následné podniky v Římě a Madridu. „Šarapovová je hráčkou, kterou chtějí vidět všichni diváci. Její účast je pro náš turnaj skvělou zprávou,“ těší výkonného ředitele madridského turnaje Gerarda Tsobaniana.

Je to ohýbání pravidel?

Štos „volných vstupenek“ pro dopingovou hříšnici však vzbudil mezi jejími kolegy a kolegyněmi velký rozruch. Benevolentní pravidlo se nelíbí ani řadě hvězd.

„Je to divné, když se tam (ve Stuttgartu) ve středu najednou objeví. Navíc kvůli ní nedostane divokou kartu některá z talentovaných Němek,“ řekla domácí obhájkyně titulu Angelique Kerberová k turnaji, který před ní třikrát vyhrála právě Šarapovová.

„Pravidla jsou tu zřejmě od toho, aby se ohýbala tak, jak se každému hodí. Myslím si, že vůči ostatním je to neuctivé,“ přidala se k odpůrcům Caroline Wozniacká.

„Nechápu, jak mohou být podporováni ti, kdo podvádějí,“ ozval se i australský bouřlivák Nick Kyrgios.

„Myslím si, že byste si cestu zpět měli odpracovat,“ dodává mužský vládce Andy Murray, který ale zároveň upozornil na profit, který turnajům účast Šarapovové přinese. V tom s ním souhlasil i Andy Roddick.

Ruská tenistka Maria Šarapovová.
Maria Šarapovová.

To Venus Williamsová využití divokých karet pro Šarapovovou přímo vítá. „Bude hezké mít ji zpátky na kurtech.“

Podstatné je, že regule WTA postup Šarapovové, která se ke zmíněným reakcím nevyjadřuje, schvalují: „Jako bývalá grandslamová šampionka a vítězka Turnaje mistryň může požadovat a získat neomezený počet divokých karet.“

Zatímco rozjezd bude mít ruská kráska usnadněný, když se nebude muset protloukat menšími turnaji a kvalifikacemi, s divokými kartami pro grandslamové vrcholy French Open či Wimbledon zatím počítat nemůže. I když se její management snaží pilně vyjednávat.

Nicméně účast v Londýně by si již mohla vybojovat sama. Což by bylo pro tenis vůbec nejlepší.

  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz