Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protesty nepomohly. Hvězdný atlet Bekele kvůli chybě do Ria nepojede

Sport

  10:58
ADDIS ABEBA - Etiopský atletický svaz se nenechal obměkčit protesty sportovců proti olympijským nominačním kritériím a hvězdného vytrvalce Kenenisu Bekeleho do maratonského týmu pro Rio de Janeiro nezařadí. Prezident Alebachew Nigusse zopakoval, že trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman v bězích na 5000 a 10 000 metrů nesplnil podmínky startu.

Kenenisa Bekele foto: ČTK

„Zaujímá významné místo v historii naší atletiky, ale nevyhověl našim kritériím. Nemůžeme ta kritéria znovu změnit, aby se dostal do týmu, jenom proto, že je to Kenenisa. Je nám líto, ale to nejde,“ řekl na tiskové konferenci Nigusse.

Bekele po skvostné kariéře na dráze přestoupil mezi maratonce v roce 2014, ale celou loňskou sezonu mu pokazilo zranění achilovky. Po dlouhé pauze nastoupil až letos v dubnu v Londýně, kde skončil třetí. V květnu pak vyhrál prestižní silniční desítku v Manchesteru.

Podpořil jej i Gebrselassie

Kritéria etiopského svazu nicméně podmiňovala účast v Riu startem na nejméně dvou velkých maratonech za posledních 12 měsíců, rozhodoval i počet vítězství, výsledky z loňského mistrovství světa a dosažené časy za poslední dva roky. Do čtyřčlenného týmu pro Rio se proto Bekele nevešel.

Jak přijít o olympiádu. Také hvězdný Bekele chyboval, ale ten neomluvitelně

Bekele označil nominační kritéria, o kterých se prý navíc sportovci dozvěděli pozdě, za nespravedlivá. V úterý jej podpořilo protestem před svazovým sídlem u Národního stadionu v Addis Abebě přes sto atletů v čele s legendárním Hailem Gebrselassiem. „Respektujeme naše elitní sportovce, ale nebudeme přistupovat na něco, co je v rozporu se správným postupem,“ reagoval Nigusse.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!