1. prosince 2010 18:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atlet desetiletí Roman Šebrle - ztělesnění zarputilosti a vůle zvítězit

Roman Šebrle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Šebrle. |

PRAHA Světový rekordman v desetiboji a jediný muž na planetě, který překonal hranici devíti tisíc bodů. Ten, který po téměř celou kariéru dokázal konkurovat a často porážet americké vícebojaře. Má zlaté medaile ze všech velkých podniků pod střechou i pod širým nebem. Roman Šebrle.

Čtěte také

Možná trochu paličák, ale hlavně zanícený a zarputilý bojovník. Anketu o nejlepšího atleta uplynulého desetiletí, kterou vyhlásily LN, ovládl suverénně. "Má zlaté medaile ze všech možných šampionátů a to se cení. Skláním se před jeho obdivuhodnou pílí a vytrvalostí," říká s uznáním Dana Zátopková. "Moje oštěpařské srdíčko se sice přiklání k Báře Špotákové a Honzovi Železnému, ale Romanovy úspěchy z této dekády jsou přece jen o kousek výš," dodává legendární atletka.

Kopal by nejméně první ligu, míní fotbalový kouč
"Když Roman v devatenácti definitivně odešel k atletice od fotbalu, s nímž u nás jako kluk začínal, tak jsme si s kolegou Čendou Cellerem říkali, že zůstat u fotbalu, bude do dvou let kopat první ligu. Přinejmenším," vzpomněl pro LN Ladislav Boček, který svého času trénoval fotbalový dorost Rychnova nad Kněžnou. "Protože takovou vůli po vítězství jsem předtím ani potom u nikoho jiného nepoznal. Proto se vůbec nedivím, že toho v atletice dokázal tolik," pokýval hlavou fotbalový činovník.

Jak šel čas...

2001
Po prvním titulu halového mistra světa předvedl fantazii v Götzisu – 9026 bodů, světový rekord, který platí dodnes. Na MS se zranil (10.).

2002
Už pod vedením Dalibora Kupky, k němuž odešel od Zdeňka Váni, vyhrál ME v hale i pod širým nebem.

2003
Bronz z HMS, o letní zlato jej připravil Američan Pappas.

2004
Stal se halovým mistrem světa, ale hlavně olympijským vítězem z Atén.

2005
Zlato z HME, útok na letní titul mistra světa mu překazil Clay.

2006
I po zranění vybojoval na HMS bronz, v létě na ME obhájil zlato.

2007
Po zlatu z HME konečně získal v Ósace titul mistra světa.

2008
Na HMS si natrhl sval, po sérii dalších zranění šestý na OH.

2009–2010
Bronz z HME na letním MS doplnil 11. místem. Letos 5. na HMS, kvůli zranění chyběl na letní "Evropě".

Šebrleho triumf v atletické části ankety je dokonalý, na první místo jej zařadilo přes padesát procent hlasujících. A proč ne – právě v uplynulém desetiletí se zařadil mezi nejúspěšnější české atlety historie.

Celkem pětkrát byl vyhlášený nejlepším českým atletem roku, po olympijském vítězství z Atén se stal Sportovcem roku. Na pouť vzhůru se vydal po boku Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa a svého předchůdce na listině světových rekordů. Poté, po změně trenéra, už se vydal vlastní cestou.

"A dokázal jsem víc, než jsem kdysi tušil, že bude v mých silách," usmívá se olympijský vítěz z Atén, který už oslavil 36. narozeniny. Z chlapíka, který dříve sebevědomě vyhlašoval útoky na medaile, je nyní uvážlivý atlet, jenž si víc a víc považuje svého zdraví a vysokánské cíle již neoznamuje. Končit ale ještě nehodlá.

"Něco ale slíbit můžu – budu se rvát o každé umístění, pořád můžu překvapit," říká Šebrle, jehož snažení deset let sledovala celá republika. A bude sledovat i nadále. "Myslím, že ještě můžu nějaký kov přidat. A pořád je lepší dívat se na závod s českým vícebojařem ež bez něho," dodává atlet, jehož nejbližším cílem je halové mistrovství Evropy v Paříži v příštím roce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!