5. listopadu 2011 22:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atletem roku je popáté oštěpařka Špotáková

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto: ČTK

PRAHA Atletem roku 2011 se stala vicemistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která anketu Českého atletického svazu vyhrála popáté za sebou. Druhý skončil výškař Jaroslav Bába a třetí překážkářka Zuzana Hejnová. Výsledky ankety byly vyhlášeny v sobotu večer v Praze.

Špotáková získala v hlasování 132 funkcionářů, trenérů a novinářů 1313 bodů a Bábu porazila přesně o 200 bodů. Hejnová obdržela 825 bodů. Trenérem roku se stal poprvé oštěpařský kouč Jan Železný, který jako závodník vyhrál sedmkrát hlavní anketu. Objevem roku je sprinter Pavel Maslák, bronzový medailista z mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Juniorem roku byl vyhlášen vrhač Marek Bárta.

Získat titul Atleta roku pětkrát za sebou se v samostatné historii České republiky podařilo jen Romanu Šebrlemu a za celou anketu od roku 1962 koulařce Heleně Fibingerové v sedmdesátých letech minulého století. V osmdesátých letech měl alespoň pět vítězství v řadě také diskař Imrich Bugár, v té době se ale vyhlašovali zvlášť muži a ženy.

Barbora Špotáková.

"Je to šílené, jak to letí. Kdyby mi někdo řekl před pěti lety, že tu anketu pětkrát vyhraju, tak bych řekla, že se zbláznil," prohlásila dnes Špotáková. "Valí se to rychle a daří se, to bych si nikdy nepředstavila, ani v nejdivočejším snu," radovala se třicetiletá oštěpařka. Chce vydržet v takové pohodě minimálně rok do olympiády v Londýně. "To si opravdu hodně přeju, navíc sedmička je moje šťastné číslo," upozornila na to, že v uplynulých šesti letech získala šest medailí na vrcholných akcích.

Nejlepší trenér Železný, který první sezonu připravoval i Špotákovou, považuje rok za úspěšný. Na mistrovství světa v Tegu měl tři svěřence ve finále. "Byl to skvělý rok, alespoň co do výsledku na mistrovství světa, ale já doufám, že to příští rok bude ještě lepší," uvedl trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa.

Příští sezona bude hodně náročná, neboť měsíc před olympiádou je na programu mistrovství Evropy. "Bude to hodně nabitý. Ale budeme mít díky úspěchům v loňské sezoně víc peněz, tak zůstaneme v Africe na soustředění déle a připravíme se na olympiádu," plánoval Železný.

Jaroslav Bába

Bába a celkově šestý oštěpař Vítězslav Veselý vybojovali na MS v Tegu čtvrtá místa. V uplynulé sezoně zazářili také v anketě pátý překážkář Petr Svoboda a čtvrtá běžkyně Denisa Rosolová, haloví mistři Evropy z Paříže, kde byl Bába druhý a vícebojař Roman Šebrle třetí. Šebrle se slavnostního večeru nezúčastnil, neboť se na sezonu připravuje na Floridě. Veselý se na vyhlášení objevil v maskáčích, protože právě absolvuje přijímač ve Vyškově jako budoucí voják z povolání.

Většina oceněných atletů tradičně do hotelu Ambassador - Zlatá husa na Václavském náměstí přijela v luxusních limuzínách a všichni obdrželi zlatou cihličku. Během slavnostního večera vystoupili zpěváci Karel Gott, Miro Žbirka či Jaroslav Uhlíř, pěveckou premiéru si odbyl v duetu s názvem "Atlet, ten tvrdej chleba má" s moderátorem Alešem Hámou také výškař Bába.

Skoro po dvou letech se dočkaly bronzových medailí z halového mistrovství světa v Dauhá české čtyřstovkařky Rosolová, Hejnová, Zuzana Bergrová a Jitka Bartoničková, které se na bronzové stupně vítězů dostaly dodatečně po diskvalifikaci jamajské čtveřice za doping.

Anketa Českého atletického svazu

Atlet roku 2011:
1. Špotáková (oštěp) 1313 bodů,
2. Bába (výška) 1113,
3. Hejnová (400 m př.) 825,
4. Rosolová (400 m) 807,
5. Svoboda (60 a 110 m př.) 782,
6. Veselý (oštěp) 771,
7. Ptáčníková (tyč) 528,
8. Šebrle (víceboj) 305,
9. Maslák (200 m) 176,
10. Cachová (víceboj) 166.

Objev roku: 1. Maslák 9.

Junior roku: 1. Bárta (koule, disk) 48.

Trenér roku: 1. Železný 105, 2. Blažková 23.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!