22. srpna 2015 6:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bolt vs. Gatlin. Atletický šampionát láká na bitvu dobra proti zlu

Jamajský sprinter Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Usain Bolt | foto: Reuters

PEKING V pátek slavil 29. narozeniny. V neděli si míní Usain Bolt nadělit zlatý dárek. Mistrovství světa v Pekingu zve na bitvu o trůn nejrychlejšího muže světa.

Tady všechno začalo. Tady se z kluka Bolta stal superhrdina. Tady před sedmi lety sprinter z jamajské obce Trelawny ovládl olympijskou stovku ve světovém rekordu, s rozvázanou tkaničkou a s rozpustilými gesty už před cílem – načež bavil svět svými blesky i zkazkami, jak vyznává „dietu“ kuřecích nuget.

V akci se představí i 25 Čechů

Šampionát v Pekingu potrvá až do 30. srpna a představí se na něm sportovci z 207 zemí světa. O medaile bude usilovat i 25 českých reprezentantů.

Mezi největší naděje na zisk cenného kovu patří překážkářka Zuzana Hejnová, obhájkyně zlata z Moskvy 2013. „Formu sice nemám tak excelentní jako tehdy, ale při mých aktuálních možnostech nemohla být lepší,“ připustila. 

Na vysoké umístění mohou pomýšlet i oštěpaři, olympijská vítězka Barbora Špotáková a úřadující mistr světa Vítězslav Veselý. „Zatím mohu mluvit osvé nejlepší sezoně. Stabilita výkonu mi dodává klid,“ těší 32letého atleta, jenž hodlá atakovat jednu z medailí.

„Je skvělé být zpět,“ rozzáří se. „Mám odtud úžasné vzpomínky.“ Počínaje Pekingem 2008 vyhrál každé velké finále stovky, které doběhl. Pouze na mistrovství v Tegu 2011 ulil start a přišel zkrátka.

Dosud nikdy však nebyl před vrcholem sezony v takové pozici jako nyní. Letošním tabulkám vévodí výkon 9,74 a tři další časy Američana Gatlina. 

Následují dva výkony Jamajčana Powella. Pak trio Bromell, Bledman a Vicaut. A až na šestém místě je Bolt se svým během za 9,87 z Diamantové ligy v Londýně.

Přesto působí uvolněně. „Mám tu nejlepší možnou formu. To je všechno, co mohu říci,“ reaguje na názor, že Justin Gatlin může být tentokrát nad jeho síly. „Provedli jsme pár věcí s mým startem a můj kouč se po posledním tréninku smál. Což je dobré znamení.“

Na stadionu Ptačí hnízdo si věří na čas těsně nad 9,60. Tedy lepší než při pekingských hrách. A jen o málo horší než je jeho současný světový rekord 9,58 z Berlína 2009.

Bolt, obhájce spravedlivých

Bez ohledu na další jména v popředí letošních tabulek všichni před rozuzlením stovky (v neděli od 15.15 hodin středoevropského času) hovoří jen o duelu Gatlin–Bolt. O nejsledovanější stovce za poslední tři roky. O závodu dvou protipólů.

„Dobro proti zlu,“ píše britský Daily Mail. „Světlo proti temnotě,“ přisadí si americký Sports Illustrated.

Dobrem a světlem je míněn Bolt, jenž nikdy nebyl pozitivně testován. Zlem a temnotou naopak Gatlin, který si sice odseděl trest za druhé dopingové provinění, přesto se nezbavil nálepky nedůvěryhodného muže.

Dokonce i Sebastian Coe, nově zvolený prezident atletické federace IAAF, připouští: „Pro náš sport je důležité, aby Bolt uspěl. Gatlin musí být respektován a má samozřejmě právo startovat, nicméně vzpomínky na jeho provinění vmyslích mnoha lidí zůstávají.“

Přípravy na zahajovací ceremoniál.
Stadion s názvem Ptačí hnízdo hostil olympijské hry v roce 2008.

Jistě, jde o pohled prvoplánový a černobílý. Ale v časech, kdy se přes IAAF valí vlna dopingových podezření, rozvířená společností ARD i listem Sunday Mail, potřebuje atletika tuto vizi čistého aspontánního vítěze Bolta, obhájce spravedlivých. 

Vždyť sedm let byla celá atletika Boltovou show, ve které všichni ostatní hráli jen vedlejší role. On byl tím, kým je ve svém sportu Jordan, Messi či Gretzky. 

Člověkem probouzejícím v lidech víru, že vše je možné, a provádějícím to tak přirozeně. S opičkami na startu a neomezenou radostí v cíli.

Třiatřicetiletý Gatlin je jiný. Netvrdí jako Bolt, že chce být legendou. Touží po vítězství, aby zachránil ze svého renomé, co se dá. 

Na hrách v Aténách 2004 porazil tehdy zdánlivě neporazitelného Powella. Pak slavil dva tituly na šampionátu v Helsinkách. Jenže přišel rok 2006 ajeho už druhé dopingové provinění, pozitivní test na testosteron. 

Původní osmiletý trest mu snížili na polovinu až poté, co se přihlásil jakožto korunní svědek odhalující praktiky svého kouče.

Po návratu do závodů měl nadváhu, ale stále se zlepšoval. Také to připadá nyní Gatlinův agent Renaldo Nehemiah vysvětluje: „Justin čtyři roky nezávodil, jeho tělo není tolik opotřebované.“ Vědci pro změnu přicházejí se studií, že i po tolika letech tělo může těžit zpředchozího dlouhodobého užívání steroidů.

„Já je dlouhodobě neužíval!“ brání se razantně.

Aby už otec neměl deprese

Přesto jej neoslavují ani mu mnozí atleti nevěří. Olympijský vítěz v disku Robert Harting soudí: „Byl dvakrát za doping potrestaný a nemyslím, že by se z toho poučil.“

A když před Gatlinem otevřel téma dopingu reportér německého Spiegelu, Američan reagoval: „Nechte už těchto otázek.“ Načež ukončil interview...

Proč by tedy měl být nyní čistý?

Rozhovořil se o tom při americké kvalifikaci: „Mé matce kvůli mému trestu vypadaly ze samých starostí vlasy, můj otec upadl do depresí a já jsem ztloustl. Při návratu jsem si slíbil, že budu bojovat čistě a do posledních zbytků sil. Přesně to dělám.“

Nechová se jako krajan Tyson Gay před vyhroceným soubojem s Boltem v Berlíně 2009. „Chci tu překonat světový rekord,“ vyhlásil tehdy Gay, ale vypadal přitom nejistě jako nepřipravený školák před tabulí. Mimo záběr kamer poté pokrčil rameny a dodal: „Co jsem jim měl říci?“

Justin Gatlin

Americký sprinter Justin Gatlin.

Gatlin sebevědomí nepostrádá. „Netrénuji přece tak tvrdě, abych vítězství přenechal někomu jinému,“ říká. „Vydám letos jediné prohlášení. Vydám ho na dráze. Bude znít: Já jsem král.“

Ve svých 27 posledních závodech je neporažený. Vydrží tato série?

Bolta sedm let vlády změnilo. Stárne a své tělo šetří. Přemýšlí jinak. Jednomu z mladých Jamajčanů letos dokonce radil: „Atletika je nefér hra s nejistým výsledkem. Zato kvalitní vzdělání ti nikdo nevezme.“

Ale jakmile došlo na vrchol sezony, byl Bolt vždy připraven. „Kvůli takovým závodům trénuju.“ Dva roky se s Gatlinem nestřetli ani na žádném mítinku. To náboj jejich souboje v Pekingu násobí.

Těšte se na fascinující předehru olympijského Ria 2016. Na explozi čiré sprinterské síly.