Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přivezeme medaile, slibují atleti před evropským šampionátem v Curychu

Sport

  9:00
PRAHA - Na mistrovství Evropy v Curychu je přihlášeno 1 439 atletů. A mezi nimi je i 44 vyvolených, které vybral český svaz. Adeptů na medailový úspěch je až deset.

Barbora Špotáková měla před svým závěrečným pokusem jistotu vítězství foto: Reuters

Oštěpařka Barbora Špotáková má doma všechny myslitelné trofeje a medaile. Až na jednu! Tu evropskou.

„Zlato je můj cíl,“ potvrzuje dvojnásobná olympijská šampionka před evropskou kvalifikací.

Letos má za sebou pět závodů, všech pět jich vyhrála. „Jenže stadion Letzigrund mi nikdy nebyl moc nakloněný. Ale třeba to bylo v minulém životě, ještě před narozením Janečka,“ dodává.

Kolegu světové rekordmanky Vítězslava Veselého, dalšího z českých medailových trumfů, sráží podobně chmurné vzpomínky – když závodil v Curychu naposledy, nebojoval jen s konkurencí.

Krátký rozběh v oštěpařském sektoru, to byl nejtvrdší soupeř českého mistra světa. Ne 36 metrů, na jaké je zvyklý, ale jen 32 mu teď bude muset stačit k medailovým pokusům.

ČTĚTE TAKÉ

„A to je nekomfortní,“ čílí se Veselý. „Konec oštěpu budu asi strkat lidem mezi hlavy, budou muset být tolerantní.“

Zato tyčkař Jan Kudlička dobře ví, jak na curyšský stadion. Finále Diamantové ligy před dvěma lety propršelo a sedm z dvanácti tyčkařů tehdy ztroskotalo hned na základní výšce. A 26letý skokan pak skončil senzačně třetí

Proto vzývá na pomoc počasí i teď a po letošním bronzu z halového mistrovství světa v Sopotech sebevědomě vyhlašuje: „Měl jsem medaili v hale, chci ji i venku.“

Nejen on, celá česká výprava míří do Švýcarska s velkými ambicemi. A bohužel také s velkými absencemi. Zuzana Hejnová, světová šampionka nad překážkami, už nesnesla bolest způsobenou zánětem v patě a ukončila sezonu.

Masláka zradil sval

Natržený sval vyautoval zase čtvrtkaře Pavla Masláka, obhájce titulu z Helsinek. „Titul mistra Evropy už mám, tak to až tak nebolí,“ uklidňuje 23letý rychlík.

„Ale Pavla je mi děsně líto,“ tvrdí šéftrenér atletů Tomáš Dvořák. „Měl být jednou z opor týmu. Nicméně česká atletika má řadu jiných jmen, která mohou na Evropě zazářit.“

Ve 44členné výpravě, která bude od až do neděle v Curychu bojovat, je hned tucet závodníků, kteří jsou v evropských redukovaných tabulkách do osmého místa.

„A aspoň takový počet finálových umístění, jak pevně věřím, si odvezeme,“ vyhlíží Dvořák. A medaile? „Neskrývám takové ambice.“ Jen poté, co se před čtyřmi lety při své trenérské premiéře spálil, je už v odhadech tajemnější i střídmější.

„Adepti jsou, je jich šest až deset, ale poučil jsem se,“ směje se kouč. Když atleti putovali do Barcelony 2010, sliboval Dvořák velké věci, vracel se však on a jeho parta s jednou jedinou medailí.

„Tehdy jsem viděl, kolik lidí má na to dosáhnout na medaili, ale od doby, kdy jsem sám sportoval, jsem zapomněl, jak složité proměňování šancí bývá,“ vzpomíná.

Zato před dvěma lety v Helsinkách si Dvořák liboval. Nejúspěšnější evropské mistrovství samostatné České republiky přineslo tři tituly (Veselý, Maslák, Ptáčníková) plus stříbro (Rosolová) a bronz (ženská štafeta 4×400 m). „Prostě masakr, naskočila mi úplně husí kůže,“ vzpomínal kouč Dvořák.

Kolikrát zazní cinkání z Curychu? Šéftrenér slibuje: „My vám ty medaile přivezeme.“

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat