31. července 2014 9:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Absurdita. V Číně vybudovali atletickou dráhu ve tvaru obdélníku

Atletická dráha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atletická dráha - ilustrační foto. | foto: yahoo.com

PRAHA Příkaz zněl jasně: Zmodernizujte stadion. Návštěva komunistických pohlavárů se blíží, musíme je ohromit! A tak se čínský lid vrhl do práce. Pracovníci začali dřít na sportovním stadionu v severovýchodní Číně v provincii Tchung-che. Na první pohled se jim dařilo výborně. Stadion působí fascinujícím dojmem, uprostřed se nachází krásné hřiště s umělou trávou. Má však jeden zásadní nedostatek.

Když se člověk rozběhne po atletické dráze a doběhne na konec rovinky, čeká ho... Ne, oválná zatáčka nikoli. Čeká ho prudký zlom do pravého úhlu. Atletická dráha má totiž tvar obdélníku.

Šílené? Regionální televizní kanál Newsnight vyslal na místo reportéra, aby o nevšedním vynálezu natočil reportáž. „V zatáčkách jsem se cítil dost zvláštně. Lehce tam lze upadnout,“ vykládal.

Jeho slova jsou velice mírným popisem absurdity, která se v Číně stala realitou. Atleti a funkcionáři používají jiné výrazy: trať, na které nelze dosahovat dobrých výsledků, místo, kde se dá snadno zranit, nebo dokonce stadion, na němž není možné běhat.

Pobavení vzbudila i mezi místními obyvateli. „Navrhoval tu trať někdo se čtvercovým mozkem?“ ptal se uživatel na čínské sociální síti Weibo. Jiný zněl: „Stali jsme se první zemí na světě s takovou tratí. Věřím, že díky tréninku na ní čínští atleti porazí všechny ostatní.“

Jeden z mužů zodpovědných za výstavbu podivuhodného díla přiznal: „Také si myslíme, že to je ošklivé. Ale nakreslit dráhu do čtverce bylo rychlejší než vytvořit ovál. A abychom vše stihli připravit do příjezdu lídrů strany, udělali jsme to tímto způsobem.“

A měnit zatím nic nehodlá. „Co bychom s tím dělali, pokud nám návštěva neřekne, ať to změníme?“ Samozřejmě nic, proč také – vždyť hvězdy světové atletiky se jistě nemohou dočkat, až si na této trati oběhnou pár obdélníků.

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!