28. srpna 2015 18:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atletika totálně naruby. Sprintům vládnou běloši, vytrvalcům a oštěpu Afričané

Němka Cindy Rolederová slaví senzační stříbro mezi překážkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němka Cindy Rolederová slaví senzační stříbro mezi překážkami. | foto: Reuters

PEKING Na mistrovství světa v Pekingu se boří zavedené pořádky. Disciplíny, které byly dlouhé roky v hájení tradičních velmocí, vyhrávají zástupci atleticky rozvojových zemí. A v disciplínách, které tradičně opanovávají závodníci tmavé pleti, se najednou prosazují běloši.

Poslední sprinterkou bílé pleti, která až do letošního šampionátu získala medaili na vrcholné akci, byla na OH v Aténách v roce 2004 Julia Nestěrenková z Běloruska, jež vyhrála dvoustovku. Na MS čekání trvalo ještě o rok déle. 

V pátek předpoklady zbořila v běhu na 200 metrů Nizozemka Dafne Schippersová v evropském rekordu a čtvrtém času historie 21,63 sekundy. Dala tak vzpomenout na výkony legendární krajanky Fanny Blankersové-Koenové ze čtyřicátých let minulého století.

„Chtěla jsem zlato a čas pod 22 sekund. Obojí se mi povedlo, ale tomu času nemůžu uvěřit,“ uvedla Schippersová. Zlato si musela tvrdě vybojovat, soupeřky z Jamajky Elaine Thompsonová a Veronica Campbellová-Brownová se také dostaly pod 22 sekund. Takový závod byl naposledy k vidění na OH v Soulu 1988. „Vyhrála jsem díky tomu, že jsem zůstala uvolněná. Na trati ušetřila nějaké síly do finiše,“ prohlásila nizozemská sprinterka.

Nizozemka Dafne Schippersová nemůže uvěřit triumfu ve sprintu na 200 metrů.

Nizozemka Dafne Schippersová nemůže uvěřit triumfu ve sprintu na 200 metrů.

Závod na 110 metrů překážek ještě nikdy na MS muž bílé pleti nevyhrál. Až teď. Rus Sergej Šubenkov navíc při vítězství jako první běloch zlomil hranici třinácti sekund. „To, co jsem chtěl dokázat já, už se mi nikdy nepovede,“ komentoval to český překážkář Petr Svoboda. Jediným na této trati, kdo v minulosti narušil hegemonii překážkářů tmavé pleti, byl na olympiádě v roce 1980 Němec Thomas Munkelt. V Moskvě ale nezávodili kvůli bojkotu Američané.

„Vůbec nic si z toho závodu nepamatuju,“ prohlásil Šubenkov, který porazil ve finále dva Američany, dva Jamajčany a tři Francouze. Lepší soupeře mít nemohl. „Slyšel jsem výstřel, otevřel jsem oči a najednou jsem byl v cíli. Pak jsem se musel štípnout, jestli se mi to jen nezdá. Tohle je nejlepší den mého života,“ řekl závodník, který pro atletickou velmoc Rusko získal v Pekingu první zlato. 

Velké překvapení se zrodilo nad překážkami i mezi ženami. Po výpadku favoritek zvítězila v osobním rekordu Jamajčanka Danielle Williamsová, ale stříbro brala Němka Cindy Rolederová a třetí byla Alina Talajová z Běloruska. Naposledy měla medaili na MS z překážkářek závodnice bílé pleti v roce 2001 v Edmontonu, kde byla Olga Šišiginová z Kazachstánu třetí.

Britka Tiffany Porterová padá ve finiši 100 metrů překážek, vítězství slaví...

Britka Tiffany Porterová padá ve finiši 100 metrů překážek, vítězství slaví (vpravo) Jamajčanka Danielle Williamsová.

„To je pecka, neuvěřitelné,“ kroutila hlavou v cíli Němka, které chyběly ke zlatu jen dvě setiny. „Měla jsem skvělý start, najednou jsem byla v cíli a měla jsem plno sil,“ řekla Rolederová. Vítězná Williamsová také nevěřila vlastním očím. „Jsem si jistá, že mě moc lidí neznalo, když jsem přijela do Pekingu,“ uvedla.

V Pekingu došlo k podobným překvapením v několika dalších disciplínách. Keňan s Egypťanem kralovali oštěpu, ovládaném dlouhé roky Evropany. Závod na 400 metrů překážek vyhrál Keňan, který pro svou zemi získal vůbec první zlato na trati kratší než 800 metrů. Keňa po dnešku vede medailovou bilanci.

A pořádně o sobě dali vědět domácí Číňané, kteří mají z MS už šest medailí. Mají mimo jiné muže, co umí stovku pod 10 sekund. A oštěpařka Barbora Špotáková bude mít v nedělním finále hned tři soupeřky z pořádající země.

ČTK