4. září 2007 8:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atletika? Opět česká královna

ÓSAKA/PRAHA V medailovém hodnocení zemí skončili šestí a nechali za sebou takové atletické velmoci jako Velkou Británii, Jamajku nebo Kubu. Přivezli dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Čeští atleti na mistrovství světa v Ósace zazářili.

Více cenných kovů v dějinách mistrovství světa přivezli reprezentanti jen z vůbec prvního šampionátu v Helsinkách v roce 1983.

„Pokud jde o kvalitu medailí, je japonské vystoupení vůbec nejúspěšnější v nedlouhé historii České republiky. Dvě zlata a stříbro jsme ještě neměli,“ pochvaluje si šéftrenér reprezentace Václav Fišer.

Nejlepším šampionátem Čechů byla dosud Sevilla v roce 1999. I tenkrát měla výprava dva mistry světa - Formanovou a Dvořáka - ale Jan Železný bral tenkrát „jen“ bronz. Letos doplnila dva světové šampiony Špotákovou a Šebrleho stříbrná tyčkařka Kateřina Baďurová.

„Nezapomeňte, že Katka závodila na mistrovství světa vůbec poprvé. U Špotákové je to podobné, ze třináctého místa v Helsinkách se vyhoupla na první,“ raduje se Fišer z razantního nástupu mladší generace.

Právě generační výměna byla před časem velkým tématem české atletiky. Úspěšná garda kolem Železného, Kašpárkové a Formanové skončila a Tomáše Dvořáka trápí zdravotní problémy stále více.

Kdo na jejich místo? Ptali se fanoušci. Jenže jakoby mávnutím kouzelného proutku tu jsou Špotáková, Baďurová, Bába, Ščerbová a Hejnová. Budoucnost české atletiky je náhle opět jasná. „Je to jen sláva a euforie, ale opravdu,“ usmívá se Fišer.

„Všechny statistiky jsou příznivé. Měli jsme šest lidí v osmičce a dvanáct v šestnáctce. A atletika není fotbal, kde je jedenáct hráčů, jeden dá gól a vyhrají všichni,“ připomíná Fišer, že zaváhání atletů už nemá většinou kdo napravit.

Běžci? Budou Jediným minusem je absence běžeckých úspěchů. „Ale sprinteři jsou za rohem,“ upozorňuje Fišer. „A máme i jiné talenty. Třeba Šulc nebo Ledvinová, to je úžasná závodnice, z ní něco bude. Ale je třeba, aby generace juniorů a závodníků do 23 let dorostla. Je třeba ještě chvilku vyčkat.“

Najdete na Lidovky.cz