Na takovou výšku ještě nikdy v kariéře neskákala. Její dosavadní rekord čítal 473 centimetrů, ten národní byl jen o dva centimetry výš. A Švábíková v olympijském finále oba pokořila. Na třetí pokus se vyhoupla přes laťku ve výšce 480 a z Paříže odjede jako pátá nejlepší.
12. den OHPodrobná reportáž |
Že chce zaútočit na osobní maximum, říkala už po úterní kvalifikaci. Z ní se do finále dostalo hned 19 tyčkařek, a tak musel středeční večerní program začít o hodinu dříve, než bylo původně plánováno.
V sektoru tyčkařek se totiž bojovalo víc jak tři hodiny. A Švábíková za sebou nechala hned 14 soupeřek.
Čekání na pokusy bylo v olympijském finále skutečně dlouhé. Základní výšku 440 pokořila Švábíková napoprvé, jenže pět atletek muselo svůj skok opakovat a pořadatelé mezi ně navíc vložily medailové ceremoniály.
Další výšku česká tyčkařka rovněž překonala prvním pokusem, na 470 potřebovala dva. A následně se vrhala do neznáma. Překonat laťku ve výšce 480 se ještě nikdy předtím v kariéře nepokusila. Jenže kdy jindy na takové číslo zaútočit než ve finále největší atletické akce.
První pokus? Švábíkové se vůbec nevydařil.
Druhý? Lepší, ale laťka stejně padá.
A třetí? Česká tyčkařka propuká v obří euforii, křičí radostí a kouká na laťku, která zůstala na svém místě.
„Asi nemůžu být šťastnější, hrozně jsem si přála být do šestého místa, skočit osobní rekord. Jsem moc šťastná,“ zářila pro kamery ČT Sportu. „Nevěděla jsem, jestli na 480 mám, ale druhý pokus byl nadějný, tak jsem si říkala, že třetí musím dát.“
Další výšku 485 už sice nepřekonala, přesto ale olympijské finále končila s úsměvem. Z tabulek vymazala dosavadní rekord Jiřiny Kudličkové (dříve Svobodové) z roku 2013. Dosud největším úspěchem 24leté Švábíkové bylo čtvrté místo na letošním mistrovství Evropy v Římě.
Ogrodníková i Štefela překonali problémy
Štefela překonal napoprvé výšku 215 centimetrů, s tou další se ale trápil. Laťku 220 centimetrů zdolal až závěrečným skokem a naladil se na další pokusy. O čtyři centimetry víc přeskočil napoprvé, výška 227 sice zůstala nad jeho možnosti, v postupu do finále mu však nezabránila. Český reprezentant obsadil dělené deváté místo.
„Tohle pro mě byla zatím nejtěžší kvalifikace, jak psychicky, tak fyzicky,“ prozradil. „Naštěstí jsem se probral, ale trochu mi teklo do bot, když jsem musel opravovat na 220 centimetrech.“
Rovněž Ogrodníková se vešla mezi vyvolené atletky, které se představí i ve finále, na postup ale musela čekat. Ačkoliv při úvodním pokusu letěl její oštěp až za hranici 62 metrů, tedy za přímým postupem z kvalifikace, zapsala 33letá atletka křížek. Těsně totiž přešlápla, a tak na první úspěch musela čekat.
Druhý hod sice už měřený byl, Ogrodníková s ním ale nebyla spokojená. A tak vše vsadila na závěrečný pokus. Při něm hodila oštěp do vzdálenosti 61 metrů a 16 centimetrů, což jí v konečném pořadí kvalifikace stačilo na jedenáctou pozici. Druhá česká zástupkyně Petra Sičaková v Paříži končí.
„Dneska jsem vstala a vůbec jsem nebyla nervózní, což nemám ráda. Ale měla jsem hezké nastavení hlavy,“ přiblížila Ogrodníková. „Už při rozcvičování jsem házela daleko, pak jsem si roztleskala první pokus, protože takovouhle atmosféru máte jednou za čtyři roky a už ji třeba nezažijete.“
Nepostupy českých běžců
V devatenácti letech si olympijské semifinále vyzkoušela čtvrtkařka Manuel, postup do finále byl pro juniorskou běžkyni nad její síly. „Už postup do semifinále je nad rámec všech mých očekávání,“ zářila po povedeném opravném běhu.
V tom semifinálovém by musela vylepšit osobní maximum, aby atakovala postup do finále. Do závodu, jehož start se musel opakovat, vybíhala ze druhé dráhy, zkušenějším soupeřkám však už od začátku nestačila. Ve svém běhu skončila s časem 51,42 na posledním místě.
„Neběželo se mi nejlíp, už je cítit, že sezona je strašně dlouhá, začínám být unavená,“ přiznala Manuel. „Tím, že jsem na olympiádě debutovala, jsem nad semifinálovou účastí vůbec nepřemýšlela. Jsem ráda, že to vyšlo, trochu mě mrzí, že jsem běžela tenhle čas, ale nejde pořád běhat skvěle.“
V Paříži se ve středu předvedl i další z juniorů, mezi běžci na 800 metrů se ukázal osmnáctiletý Dudycha, který se na nedávném mistrovství Evropy probojoval do semifinále a letos už vylepšil národní rekord. Blízko postupu do semifinále byl i tentokrát. V průběhu závodu se sice držel za elitní skupinkou, v závěrečné rovince však začal své tempo stupňovat.
Do cíle dorazil jen těsně za třetím a zároveň posledním postupujícím místem. Dudychu tak stejně jako jeho kolegy na jiných tratích čeká opravný běh. „Technicky jsem běžel skvěle, nemohl jsem nic udělat líp. Chyběly čtyři setiny, co to je čtyři setiny... Hrozně to bolí, hrozně to mrzí, šance na postup byla obrovská,“ neskrýval mladý atlet zklamání.
Dopolední blok uzavřely opravy mílařek, ve kterých nastoupila i česká zástupkyně. Kristiina Sasínek Mäki ve svém úterním rozběhu skončila s časem 4:06,07 sedmá, tedy jen příčku za přímým postupem, středeční opravný běh jí ale nevyšel a na olympiádě končí.
Překvapivý vítěz disku
Famózní závěr ve finále běhu na 400 metrů předvedl Američan Quincy Hall, jenž časem 43,40 vybojoval zlatou medaili a zařadil se na čtvrté místo v historických tabulkách. Hned za ním v nich nově bude Brit Matthew Hudson-Smith, který na druhém místě zlepšil vlastní evropský rekord o třicet setin na 43,44 sekundy.
Jenže ve finiši se rozhodně neradoval.
Ještě pár metrů před cílem totiž vedl a zdálo se, že získá nejcennější medaili, kterou jeho země brala v této disciplíně naposledy přesně před sto lety v Paříži. Ale Hall se vytasil s parádním finišem. Bronz ukořistil Muzala Samukonga, jenž získal první medaili pro Zambii z letošní olympiády.
Mezi diskaři si zlato překvapivě přivlastnil Jamajčan Rojé Stona, který se blýskl výkonem rovných 70 metrů, čímž vylepšil olympijský rekord a přidal téměř metr k osobnímu maximu. Za sebou nechal největšího favorita Mykolase Aleknu, jenž se musí spokojit se stříbrem.
Dva zkušení diskaři skončili v poli poražených. Slovinec Kristjan Čeh, mistr světa z roku 2022 a letošní mistr Evropy, obsadil až čtvrté místo. Švéd Daniel Stahl, olympijský vítěz z Tokia a dvojnásobný mistr světa, byl sedmý.
Děsivý scénář mělo finále steeplechase mužů. Světový rekordman Lamecha Girma z Etiopie v posledním kole ošklivě upadl a zdravotníci ho museli odnášet na nosítkách. Zlato obhájil Maročan Sufján El Bakkali, pro stříbro si doběhl Američan Kenneth Rooks a bronz vybojoval Abraham Kibiwot pro Keňu, jež byla dlouho nejúspěšnější zemí v této disciplíně.
Chodkyně Martínková vzdala mix
Pro zlatou medaili ve smíšené štafetě chodců si došla španělská dvojice Álvaro Martín, María Pérezová. Premiérovou disciplínu na olympijských hrách si podmanili v čase 2:50:31. České duo Vít Hlaváč, Eliška Martínková závod nedokončilo. Češi se pohybovali v závěru startovního pole, Martínková šest kilometrů před cílem své působení vzdala.
V rozbězích žen na 100 metrů překážek byla nejrychlejší obhájkyně zlata Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika, která trať zdolala za 12,42 sekundy. O sedm setin pomalejší byla světová rekordmanka Tobi Amusanová z Nigérie. Své rozběhy vyhrály i Američanka Masai Russellová a dvojnásobná mistryně světa Danielle Williamsová z Jamajky. Potvrdilo se, že tato disciplína nemá v Paříži vyloženou favoritku.
Nor Jakob Ingebrigtsen zvládl olympijskou premiéru na trati 5000 metrů, ve které je dvojnásobným mistrem světa. Naopak Kanaďan Mohammed Ahmed, stříbrný z Tokia, v předposledním kole upadl a bude čekat, jak dopadne protest. Další čtyři vytrvalci spadli v cílové rovince. Joshua Cheptegei z Ugandy po triumfu na desetikilometrové trati oznámil, že kvůli únavě nebude na pěti kilometrech obhajovat zlato.
Z prvního místa do finále na 110 metrů překážek jasně postoupil s časem 12,98 americký favorit Grant Holloway. Semifinále na 400 metrů překážek vyšlo nejlépe Norovi Karstenu Warholmovi, další medaili se na trati 200 metrů přiblížil Američan Noah Lyles. V kvalifikaci trojskokanů předvedl nejdelší pokus 17,44 Portugalec Pedro Pichardo, jenž obhajuje zlato.
XXXIII. letní olympijské hry v PařížiAtletika, výsledky sedmého dne Finále: Muži: Ženy: Chůze - smíšená štafeta: 1. Martín, Pérezová (Šp.) 2:50:31, 2. Pintado, Morejónová (Ekv.) 2:51:22, 3. Cowley, Montagová (Austr.) 2:51:38, 4. Rodríguez, Garcíaová (Peru) 2:51:56, 5. Palma, Gonzálezová (Mex.) 2:52:38, 6. Stano, Palmisanová (It.) 2:53:52, ...Hlaváč, Martínková (ČR) nedokončili Rozběhy a kvalifikace: Muži: Ženy: |