Jedenatřicet hříšníků z Turecka. Čtyřicet potrestaných atletů Ruska. A navrch hvězdy, Američan Tyson Gay a Jamajčané Asafa Powell a Sherone Simpsonová. To je stručný výčet dopingových provinilců za posledních několik týdnů.
ČTĚTE TAKÉ |
I proto IAAF velí: Tohle už je přespříliš! Pro šampionát v Moskvě připravila s vedením Světové antidopingové agentury nejrozsáhlejší program dopingových testů, krevní odběry kvůli sběru údajů pro biologické pasy nevyjímaje. A volá po návratu přísných sankcí.
Atleti navíc Světové antidopingové agentuře navrhují zavést čtyřleté tresty už za první dopingový přestupek do nového kodexu, který začne platit od roku 2015.
Tresty nejen pro sportovce
Atletika v minulosti čtyřleté tresty měla, posléze však upravila sazebník trestů podle směrnic WADA na poloviční délku. "Dvouletý trest není v atletice dostatečný. Raději bychom zavedli doživotní tresty, čtyři roky jsou kompromis," tvrdí bývalý mistr světa na 200 metrů Frank Fredericks.
"Tresty by se neměly týkat pouze sportovců, ale také dodavatelů a všech zainteresovaných. Také by se měly zvážit sankce pro jednotlivé země a federace," navrhuje Radcliffeová.
Britská světová rekordmanka v maratonu proti dopingu vystupuje léta. Na mistrovství světa v Edmontonu 2001 se dokonce v hledišti objevila s transparentem "EPO podvádí" na protest proti startu Olgy Jegorovové. Ruska se tehdy trestu za pozitivní test na krevní doping vyhnula kvůli technickým nesrovnalostem kolem analýzy jejího vzorku.
Jaké budou reakce na iniciativu atletických činovníků? "Na listopadovém kongresu WADA v Johannesburgu lze očekávat diskuze i výhrady od federací, které pro své sportovce nechtějí tak dlouhé testy," upozorňuje olympijská vítězka na 800 metrů Abbie Hoffmanová. "Čtyřletý trest ještě není tutovka."