26. října 2010 9:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bála jsem se slov o protekci, vzpomíná Čáslavská na ocenění od Havla

Věra Čáslavská dostává vyznamenání od Václava Havla v roce 1995. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Čáslavská dostává vyznamenání od Václava Havla v roce 1995. | foto: ČTK

PRAHA Měla jsem takový prazvláštně blbý pocit, vzpomíná někdejší slavná gymnastka Věra Čáslavská na slavnostní večer na Pražském hradě v roce 1995. Stala se tehdy prvním sportovcem, který získal z rukou českého prezidenta státní vyznamenání. Významnou událost si však téměř neužila.

Když prezident Václav Havel věšel v roce 1995 Věře Čáslavské medaili na krk, obešel se tento okamžik beze slov. "Neřekl nic, já nejspíš taky," vzpomíná bývalá gymnastka v rozhovoru pro LN.

Bála se prý slov o protekci. "Ono to bylo takové divné. Možná jsem si to za sportovní minulost zasloužila, ale předtím jsem do roku 1992 byla jeho poradkyní a on mi pak věšel na krk medaili... Poděkovala jsem, vyznamenání strčila do kabelky a bylo to," popisuje Čáslavská onen slavnostní večer na Pražském hradě.

Převzetí státního vyznamenání si tak příliš neužila. "Neměla jsem pro takovou poctu to správné psychické rozpoložení," říká bývalá sportovkyně.

Věra Čáslavská.

Vyznamenání přišlo totiž v době, kdy kvůli rodinné tragédii prožívala smutné období. V roce 1993 po střetu na diskotéce se synem Martinem tragicky zemřel její bývalý manžel Josef Odložil. O tři roky později byl Martin odsouzen, tehdejší prezident Havel mu ale čtyřletý trest prominul. Čáslavská se poté stáhla z veřejného života.

"Byla jsem mediální kampaní proti mé rodině hodně poznamenaná. Nejspíš také proto, že všechno bylo hektické a vykonstruované," vzpomíná Čáslavská na smutné období.

Objevovaly se tehdy zvěsti, že Václava Havla o milost pro svého syna žádala. To však Čáslavská odmítá. "Tak to nebylo. Nikdy bych si nedovolila pana prezidenta jakkoli využít, to by bylo proti všem mravním zásadám, které vyznávám," uvedla Čáslavská.

Seriál o oceněných sportovcích pokračuje v úterý Dominikem Haškem a manželi Zátopkovými ve středečním vydání

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz