Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bála jsem se, že to pokazíme, přiznala pivotka Ivana Večeřová

Sport

  22:17
KARLOVY VARY - Teprve dramatické prodloužení přineslo finálovou pointu... České basketbalistky zdolaly v semifinálové bitvě mistrovství světa tým Běloruska, čtvrtý celek z loňského ME a bronzový z ME 2007, 81:77 a zítra večer vyzvou v boji o zlato Američanky, olympijské vítězky.

Česko - Bělorusko (Ivana Veřeřová). foto: ČTK

Jízda pokračuje. Česky postoupily do finále MS - ČTĚTE ZDE

"Když Bělorusky v samém závěru normální hrací doby srovnaly na 68:68, stalo se tak po naší chybě. Tušil jsem ale, že soupeř, který si myslel, že je na koni a šíleně narostl, se takto vzchopil naposledy, a že to náš zkušený tým zvládne. Holky bojovaly jako lvice od začátku, když musely stahovat vedení soupeře, to mě v mojí víře ubezpečovalo," povídal po utkání, které přineslo českému basketbalu historický úspěch, trenér týmu Lubor Blažek.

Závěr utkání prožívala vyprodaná KV Aréna na nohou.

"Pořád jsem si opakovala - musíme, musíme. A taky jsem se bála, že to pokazíme. To hlavně v začátku zápasu, když nám Bělorusky odskočily (2:11 ve 4. minutě - pozn.), ale fantastické piublikum nás postavilo na nohy," líčila pivotka Ivana Večeřová, pro níž prý nebylo těžké soustředit se na pětiminutové prodloužení.

"Kdyby nám kvůli pěti minutám mělo uniknout čtyřicet minut ve finále mistrovství světa, to by bylo hloupé, ne?" smála se jedenatřicetiletá opora týmu, pro níž je domácí šampionát poslední velkou akcí v reprezentaci. "Takovou rozlučku jsem si ani ve snu nepředstavovala," zaleskly se jí oči.

Semifinálový výkon týmu dlouhé úvodní minuty působil upracovaně, jako by se na družstvu podepsala únava z předchozího čtvrtfinále s Austrálií.

Česko - Bělorusko (Ivana Večeřová).

"Ano, bylo to upracované," souhlasil Blažek. "Bělorusky však měly výhodu v tom, že jednoznačnou situaci zpravidla vyřešily jednoznačně. Ale v závěru si věřily až příliš, to je zradilo... Na našich hráčkách se víc než únava podepsala skutečnost, že už jsme měli nakročeno ke světové medaili, což v našem ženském basketu strašně dlouho nebylo, a vytvořil se nový tlak. Když jsem před zápasem přišel do šatny, bylo tam nezvyklé ticho, úřadovala psychika. Tak jsem začal žertovat, aby se holky rozpumpovaly," přiblížil kouč.

Potom ale dodal: "Ovšem při zápase už to zvládly samy, spolu s fantastickým publikem, takže jsem si tam připadal naprosto zbytečný," usmál se.

"Nedochází mi to," opakovala kapitánka Horáková
"Ještě mi to nedochází," opakovala donekonečna tahounka a kapitánka týmu Hana Horáková (31), která nyní, podobně jako proti Austrálii, předvedla basketbalové galapředstavení.

"Hrát finále mistrovství světa? To se nedá přirovnat k ničemu. Po zápase jsem si na palubovce pořád opakovala - ty vole, ty vole... Je to prostě neuvěřitelné. Jo, a taky jsem hledala v hledišti rodiče, kteří přijeli z Bruntálu. Oni, brácha a další příbuzní vytvořili v jedné části tribuny náš rodinný sektor. Jsem šíleně ráda, že to takhle dopadlo," doplnila Horáková.