Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bankův otec lituje mladé lyžaře a tvrdí: Sjezdům se teď všichni vyhnou

Sport

  11:00
PRAHA - O syna Ondřeje se nikdy v životě tolik nebál. „Teď už bych si zase přál, aby lyžoval dál. Ale pak si příští sezonu něco udělá a já si to budu vyčítat,“ říká s odstupem necelých dvou týdnů od hrůzostrašného pádu Ivan Bank.

Rodiče nejlepšího českého lyžaře současnosti Eva a Ivan Bankovi. foto: Petr Janeček, MAFRA

LN: V první chvíli jste prý měl chuť běžet na svah a přemlouvat rodiče, aby nedávali děti na lyžování. To už z vás opadlo?
No, po pravdě, neopadlo. Zrovna jedu z Kout nad Desnou, a když jsem tam viděl ty děti usilovně trénovat, tak mi jich bylo líto. A hlavně těch jejich rodičů. K tomu, aby to celé k něčemu bylo, vede strašně dlouhá cesta.

LN: A už ani nechcete, aby ji absolvovala vaše vnoučata?
Ta samozřejmě lyžují taky. Vnukovi od staršího syna Tomáše to jde dobře, vyhrává závody, ale já už v tom nejedu. Nechci ho trénovat, už se cítím vyhořelý. Můj vztah k lyžování je v současnosti takový zahořklý.

Lyžař Ondřej Bank, který se 8. února zranil při těžkém pádu v kombinačním...

Takhle dopadl po posledním pádu Bankův obličej...

LN: Stále tedy máte ten okamžik před očima?
Když už váš syn konečně prožívá životní sezonu a vy pak vidíte, jak umírá v přímém přenosu a nikdo mu nejde pomoct... Zůstal tam ležet, teď do toho zapnuli reklamu. Pak skončila reklama a on tam pořád ležel sám! Když si to promítám zpětně, tak to bylo šílené. Jsem členem horské služby, manželka zase vystudovaná lékařka, takže jsme věděli, co by měli záchranáři dělat. A nedělali nic.

LN: Co v tu chvíli může člověk dělat? Pokud vůbec něco.
Pár metrů od Ondrova domu je svah, kde se učil lyžovat. Když je tu, jde ho pozdravit, udělat si pár oblouků, aby na něj ten svah nezanevřel. A než Ondra odstartuje do sjezdu, mám takový rituál, že na ten svah chodím já a posílám mu odsud energii. Ale na takový moment, jako byl ten jeho poslední pád, stejně absolutně nejste připraveni. To se musí zažít a se svým synem. Plakala manželka a plakalo i hodně lidí tady z okolí. Už vím, že někteří to říkají upřímně a někteří by si samou závistí přáli, aby tam býval zůstal.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Když se vrátím k vaší lítosti nad rodiči začínajících lyžařů – pokud vám rozumím správně, tak se jim snažíte sdělit, že neexistuje vidina uspokojení? Že pokud nebudou výsledky, budou frustrovaní, a pokud se naopak jejich potomek dostane na nejvyšší úroveň, budou muset žít se strachem o jeho zdraví?
Právě, a teď si vezměte to totální riziko. Proto si myslím, že u nás sjezdy dlouho po Ondrovi nikdo další jezdit nebude. Na letošním super-G v Kitzbühelu měli Češi čtyři místa, tak tam jel i mladík Adam Kotzmann. Postavil se na start a doslova se z toho podělal. Rozbrečel se a ani neodstartoval. A to bylo jenom super-G! Ti mladí se do toho hrnou, ale pak se ze shora podíváte a z té díry jak do výtahové šachty se vám regulérně roztočí hlava.

LN: Syn se ještě nevyjádřil k možnému konci kariéry. Myslíte si, že ještě bude pokračovat?
Ondra nezávisle na tom pádu vážně zvažoval, že nějak dojezdí sezonu a skončí. Ale ta sezona se vyvíjela tak úspěšně, že jsem mu nabídl podporu ještě do další olympiády v roce 2018. Teď po tom pádu se to ve mně mísí. Samozřejmě bych chtěl, aby lyžoval dál, ale pak si příští rok něco udělá a já si to budu vyčítat.

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu...

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu na mistrovství světa ve Vailu zahranila lyže a vypnulo mu vázání. Český sjezdař ošklivě spadl.

LN: Jaký máte na jeho rozhodnutí v tomto ohledu vliv?
Přiblížím vám jeho paličatost na tom, že měl teď jet tady od nás od Šumperka do Prahy a rozhodl se to odřídit sám, než abych to odvezl já. A nebo další příklad...

LN: Povídejte...
Rakouský svaz v té poslední kombinaci podal protest a Ondru na základě toho diskvalifikovali. Díky tomu startoval Marcel Hischer do slalomu z prvního a ne 31. místa. Rakušani teď Ondrovi nabízejí luxusní pobyt v rehabilitačním centru, asi jako určitou satisfakci za to, že de facto Hirscherovi pomohl ke zlatu. On zase paličák, že tam nepojede, ale já si myslím, že by se tam měl nechat opečovávat.

MOC PROSÍM, PODĚKUJTE LIDEM...

Třikrát během rozhovoru Ivan Bank přerušil svou odpověď a srdečně žádal: „Hlavně tam prosím někde zdůrazněte, jak moc mým i Ondrovým jménem děkujeme za podporu. Pročítal jsem si ty komentáře na internetu a snad žádná nebyla negativní, byla z toho cítit obrovská síla. Stejně, jako když Lindsey Vonnová napsala na Twitter, že se za něj modlí, tak mě zasáhly i ty pozitivní diskuse pod články. Díky za ně!“

LN: Byl takový už odmala?
Ano, vzniklo to už během bratrské rivality, kdy se snažil za každou cenu dohnat staršího Tomáše (současný Ondřejův trenér – pozn. red.), který také lyžoval. Dlouho jezdil bezhlavě, ale díky úrazům a především té záhadné nemoci podle mě dozrál. Svůj přístup přehodnotil, protože se zároveň začal cítit být zodpovědný nejen za sebe, ale i za rodinu. Riskoval vždycky a letos jsem mu poprvé věřil, že nebude. Ta rovnice je jednoduchá – měl tolik natrénované sjezdy, že to nebyl nucen kompenzovat takovou mírou rizika jako dřív.

LN: Máte svůj vlek, jste tedy v každodenním kontaktu i s rekreačním lyžováním. Není sdílení společného prostoru s některými šílenci ve finále nebezpečnější, než závodní lyžování?
Ondrově přítelkyni skončila závodní kariéra tak, že do ní někdo nalétl. Lidé jezdí bezohledně, i bez přilby. Ohroženi jsou pak všichni. Například i synovi šéfa lyžařského svazu zlomili nedávno na svahu v jeden okamžik obě nohy. A jsme zase zpátky u toho, jestli je to pro děti dobré. Ale zase lepší, než nedělat nic a sedět u počítače, to je katastrofa...

Ondřej Bank v nemocnici. V obličeji má několik stehů. Z ošklivého pádu vyvázl...
DĚSIVÝ KARAMBOL. Ondřeje Banka potkal v americkém Beaver Creeku kousek před...

LN: Takže zkrátka nesnažit se z dítěte za každou cenu vychovat vrcholového sportovce?
Zase když chcete výsledky, tak to bez té dřiny a totálního nasazení nejde. Oni všichni zatracují Záhrobského (otec slalomářky Strachové – pozn. red.). Šel přes mrtvoly, nikdo ho nemá rád. Syn mu vykal a říkal pane trenére, to je šílené... My se lidsky moc nemusíme, protože dělal na Ondru podrazy, ale jenom chci říct, že výsledky Šárky jsou nepochybně jeho zásluha.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat