Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Sladká tečka za sezonou. Oštěpařka Špotáková vyhrála Diamantovou ligu

19:41aktualizováno  22:24
BRUSEL/PRAHA - Byl to nejlepší výkon roku, rekord mítinku a zároveň vítězná tečka za její sezonou v Diamantové lize. Oštěpařka Barbora Špotáková je nezpochybnitelnou vládkyní roku - v Bruselu hodila 67,99 metru a zajistila si triumf v prestižním seriálu. Po letech 2010 a 2012 jí blyštivá trofej patří potřetí. Denisa Rosolová doběhla na čtyřstovce překážek druhá.

Česká oštěpařka Barbora Špotáková. foto: ČTK/AP

„Líp jsem si sezonu představovat nemohla," říkala 33letá Špotáková před odletem do Belgie. A její slova nabrala na stadionu vedle Atomia další grády. Vždyť světová rekordmanka ve své první sezoně po porodu syna Janka opanovala s výjimkou jediného všechny z osmi svých startů. A v diamantovém závodě byla takřka stoprocentní.

Jedničkou byla v Římě, v Lausanne, pak i v polovině července v Monaku, kde si nastavila maximum letošní sezony. Jen Birmingham jí v jinak famózní sezoně přinesl první zklamání a druhé místo. "Zlobila mě technika," přiznala.

Na tréninku ji však vylepšila, namotivovala se, posbírala zbytky sil i na poslední důležitý závod roku a čtvrtou sérií se stala královnou sezony.

Finále hodné šampionky!

Po zlatém vrcholu na mistrovství Evropy v Curychu mohla mít dvojnásobná olympijská vítězka splněno, sama však před cestou na diamantové finále v Bruselu prohlašovala: "Nechci sezonu nechat doběhnout jen tak, chci vyhrát, chci tu trofej."

Její jedinou hrozbou byla Slovinka Ratejová, před závěrečným závodem ve čtyřbodovém závěsu. "Pozici mám výbornou, ale klidně můžu skončit i druhá," strachovala se Češka.

Pokud by Ratejová vyhrála, Špotákové by stačilo i druhé místo. Jenže stejně jako Slovinka vybouchla v Curychu, svou roli nezvládla ani v posledním mítinku Diamantové ligy. Všechny pokusy Špotákové začínaly šestkou, Ratejové k šedesátce scházelo bezmála 1,5 metru. A skončila až sedmá.

Pomalu zahřívající se Špotáková prvním hodem trefila přesně 60 metrů, pak centimetr přidala, ale od třetí série bylo rozhodnuto a na vítězství by české závodnici stačil i čtvrtý "nejhorší" výkon. Pokusem číslo 4 pak Špotáková v čele letošních tabulek vystřídala Němku Stahlovou, v závodě čtvrtou. Druhá skončila Jihoafričanka Sunette Viljoenová (64,30), třetí místo obsadila Australanka Kathryn Mitchellová, která hodila 62,93 metru.

Rosolová skončila druhá, Svoboda devátý

Denisa Rosolová doběhla v závodě na 400 metrů překážek druhá v nejlepším svém čase sezony 54,54 sekundy a možná si tak trochu zmírnila svůj stesk z evropského šampionátu v Curychu, kde skončila čtvrtá.

Rosolová nestačila ve finálovém závodě pouze na suverénní Jamajčankou Kaliese Spencerovou, vítězku diamantového závodu, a porazila i vítězku z Curychu, Britku Childovou. Osmadvacetiletá Češka skončila celkově v lize čtvrtá.

Třetím českým zástupcem v Bruselu byl překážkář Petr Svoboda, který se do velké atletiky vrátil po dlouhých letech zdravotních trablů. V Diamantové lize běžel naposledy v srpnu 2010, když byl v Curychu čtvrtý, při comebacku v Bruselu skončil devátý za 13,74 sekundy.

"Nevím, jestli na to mám, ale hrozně se těším na tu konfrontaci se světem. Pro mě je to další krok k cestě zpátky do špičky," řekl před závodem Svoboda.

O jeden z vrcholů mítinku se postaral americký sprinter Justin Gatlin, který vyhrál stometrový závod za 9,77 sekundy a svůj nejlepší výkon sezony z Lausanne posunul o tři setiny. Neprohrál už sedmnáct závodů a stal se celkovým vítězem Diamantové ligy. V běhu se celkem čtyři sprinteři dostali pod hranici deseti sekund.

Gatlin navíc o 45 minut později vyhrál dvoustovku za 19,71 sekundy a za vlastním letošním maximem zaostal jen o tři setiny.

Jiskřící souboj jako už poněkolikáté v této sezoně nabídli výškaři. Mutaz Issa Baršim z Kataru vyhrál v asijském rekordu 243 centimetrů a osamostatnil se tak na druhém místě historických tabulek za Kubáncem Javierem Sotomayorem.

Třikrát se opět pokoušel o světový rekord 246 cm a zejména při posledním skoku laťku shodil jen lehce. Ukrajinec Bohdan Bondarenko se musel spokojit s druhým místem, třebaže překonal 240 cm a o světový rekord se pokoušel také.

Závěrečný mítink Diamantové ligy v Bruselu

Muži:
100 m (vítr +0,6 m/s):
 1. Gatlin 9,77, 2. Rodgers (oba USA) 9,93, 3. Powell (Jam.) 9,95. Konečné pořadí: 1. Gatlin 16, 2. Rodgers 13, 3. Carter (Jam.) 7.

1 500 m: 1. Machlúfí (Alž.) 3:31,78, 2. Kiplagat (Keňa) 3:31,80, 3. Souleiman (Džib.) 3:32,82. Konečné pořadí: 1. Kiplagat 16, 2. Kiprop (Keňa) 11, 3. Souleiman 11.

110 m př. (-0,1 m/s): 1. P. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,08, 2. Ortega (Kuba) 13,13, 3. Šubenkov (Rus.) 13,22, ...9. Svoboda (ČR) 13,74. Konečné pořadí: 1. Martinot-Lagarde 27, 2. Šubenkov 8, 3. Ortega 6.

3 000 m př.: 1. Birech (Keňa) 7:58,41, 2. Mekhissi Benabbad (Fr.) 8:03,23, 3. Jager (USA) 8:04,71. Konečné pořadí: 1. Birech 28, 2. Kipruto (Keňa) 5, 3. Jager 4.

Výška: 1. Baršim (Kat.) 243, 2. Bondarenko (Ukr.) 240, 3. Uchov (Rus.) 234.Konečné pořadí: 1. Baršim 20, 2. Bondarenko 20, 3. Uchov 8.

Dálka: 1. Mokoena (JAR) 819, 2. Gaisah (Niz.) 806, 3. Taylor (USA) 806. Konečné pořadí: 1. Mokoena 12, 2. Gaisah 9, 3. Taylor 8.

Tyč: 1. Lavillenie (Fr.) 593, 2. Filippidis (Řec.) a Sobera (Pol.) oba 565. Konečné pořadí: 1. Lavillenie 28, 2. Filippidis 11, 3. Dutra (Braz.) 4.

Disk: 1. Harting (Něm.) 67,57, 2. Malachowski (Pol.) 67,35, 3. Kanter (Est.) 65,81.Konečné pořadí: 1. Malachowski 22, 2. Harting 20, 3. Kanter 5.

Ženy:
200 m (+0,1 m/s):
 1. Felixová (USA) 22,02, 2. Soumaréová (Fr.) 22,11, 3. Schippersová (Niz.) 22,30. Konečné pořadí: 1. Felixová 21, 2. Okagbareová (Nig.) 11, 3. Schippersová 6.

400 m: 1. Richardsová-Rossová (USA) 49,98, 2. McPhersonová 50,12, 3. Williamsová-Millsová (obě Jam.) 50,42. Konečné pořadí: 1. Williamsová-Millsová 20, 2. Richardsová-Rossová 16, 3. McPhersonová 8.

800 m: 1. Martinezová (USA) 1:58,84, 2. Sharpová (Brit.) 1:58,94, 3. Sumová (Keňa) 1:58,94. Konečné pořadí: 1. Sumová 22, 2. Martinezová 9, 3. Sharpová 8.

3 000 m: 1. Cheronová (Keňa) 8:28,95, 2. Hassanová (Niz.) 8:29,38, 3. G. Dibabaová (Et.) 8:29,41. Konečné pořadí: 1. Cheronová 22, 2. G. Dibabaová 12, 3. Kibiwotová (Keňa) 5.

400 m př.: 1. Spencerová (Jam.) 54,12, 2. Rosolová (ČR) 54,54, 3. Childová (Brit.) 54,76. Konečné pořadí: 1. Spencerová 30, 2. Childová 7, 3. Adekoyaová (Bahr.) 6,4. Rosolová 5.

Trojskok: 1. Ibarguenová (Kol.) 14,98, 2. Saladuchová (Ukr.) 14,53, 3. Koněvová (Rus.) 14,40. Konečné pořadí: 1. Ibarguenová 28, 2. Koněvová 8, 3. Saladuchová 6.

Koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 20,59, 2. Schwanitzová (Něm.) 19,86, 3. Carterová (USA) 19,73. Konečné pořadí: 1. Adamsová 32, 2. Schwanitzová 10, 3. Carterová 6.

Oštěp: 1. Špotáková (ČR) 67,99, 2. Viljoenová (JAR) 64,30, 3. Mitchellová (Austr.) 62,93. Konečné pořadí: 1. Špotáková 22, 2. Ratejová (Slovin.) 10, 3. Stahlová (Něm.) a Viljoenová 5.