30. srpna 2015 15:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Musím si najít trenéra. A za rok směrem k Riu do toho šlápnu, plánuje Špotáková

Barbora Špotáková na MS v Pekingu medaili nezískala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková na MS v Pekingu medaili nezískala. | foto: ČTK/AP

PEKING (Od našeho zpravodaje) Zase padla na kolena jako tenkrát, zase nechápala. Tak odlišné závody však Barbora Špotáková v Pekingu zažila. Jestliže pod pěti kruhy v roce 2008 posledním pokusem trefila olympijské zlato, tentokrát na mistrovství světa ani poslední pokus nepomohl, aby se dostala do užšího finále a k šanci zabojovat ještě o medaili. Světová rekordmanka skončila devátá a řekla: "Zázraky se nedějou."

Pekingská kvalifikace Špotákovou unavila a den před ostrým závodem si říkala: „To jsem dlouho nezažila.“ Pak dorazila na rozcvičovací stadion a věděla, že to není ono, že nebude její den. 

Povedly se jí sice pokusy v rozhazování, jenže pak jiskra zase zhasla. „Jsem prostě unavená. Ale svět se nezboří, jedu dál. Nebudu brečet.“

I když jste poprvé za deset let nezískala v sezoně medaili?
Je to zvláštní. Ale jsou to hrozně důležité zkušenosti, ze kterých něco vyvodím pro příští rok.

Jak hodnotíte ten letošní?
Letos jsem chtěla mít volnější rok, proto jsem učinila rozhodnutí, že se budu připravovat sama, kvůli rodině. A příští rok do toho šlápnu směrem k Riu. Sezona byla rozporuplná, nejsem úplně stabilní v technice, to se možná taky projevilo. Spíš z toho musím vyvodit nějaké další strategie do příštího roku. A najít si trenéra.

Už máte tip?
Nějaké mám, ale zatím nebudu říkat nic. Času je dost. Musím to ucelit. Já začínám trénovat listopad hrubou přípravu, až v prosinci beru do ruky oštěp. Času je dost.

Mohl by přijít návrat k Janu Železnému?
Varianta by to byla, ale nevím, jestli bych jela na dva měsíce do Afriky. Varianta by to byla, pokud bych nevzala Lukášovi (příteli) na dva měsíce Janečka.

Zklamání. Barbora Špotáková neprošla v Pekingu do užšího finále.
Barbora Špotáková na světovém šampionátu v Pekingu.

Ještě k závodu - kde jste dělala chyby?
Mně vyšly krásně rozcvičovací hody a v tom prvním závodním jsem to pak chtěla moc napálit. Druhý mi vypadl z ruky. A třetí... Nevím, to už jsem ani nevěřila. Zažila jsem tady nádherný příběh v roce 2008, ale život není o opakování stejných věcí.

Ale jako před sedmi lety jste padla na kolena.
Úplně stejně jsem tomu nevěřila, v tom se příběh trošku opakoval.

Jen s asi 11metrovým rozdílem.
Rio de Janeiro. To je odpověď.

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj