Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baseballistům tleskal i Muhammad Ali

Sport

  14:26
PHOENIX - Centrum Phoenixu touto dobou připomíná město duchů. Vedro bývá úmorné, nikomu se nechce z klimatizovaných budov. Letos ale bylo všechno jinak. Do hlavního města Arizony totiž vtrhl už 82. zápas největších baseballových hvězd, slavný All Star Game.

All Star Game baseballistů foto: Reuters

V noci na včerejšek porazili baseballisté Národní ligy výběr Americké ligy 5:1, ve vyprodaném hledišti bouřilo 48 000 diváků. Tleskal i Muhammad Ali, boxerská legenda. Co všechno tomu předcházelo?

All Star Game přilákal do jinak v létě nehostinného města uprostřed pouště tisíce lidí z celých Spojených států. Ve městě je vítaly prapory a plakáty s logem zápasu, které zahrnuje všudypřítomné slunce. Zápas hvězd. O ničem jiném se nemluvilo.

V horkých ulicích se potili fanoušci v dresech svých oblíbených týmů ze všech koutů Ameriky. Předzápasovou atmosféru nasávali v hospodách v okolí stadionu nebo se chladili v areálu výstaviště, kde americká nejvyšší soutěž MLB přichystala pro baseballové nadšence skutečné hody.

Sponzoři Zápasu hvězd ve stáncích prodávali všechno možné, ale také nabízeli dětem příležitost se vyřádit. Od pokusů poměřit rychlost svého hodu s nejslavnějšími nadhazovači až po možnost zkusit napodobit nejlepší odpalovače ligy.

Den před Zápasem hvězd viděl zaplněný stadion právě souboj nejlepších pálkařů MLB, osm nejúspěšnějších z první poloviny sezony usilovalo o krále homerunů. Triumfoval Robinson Cano z New York Yankees, který ve finále porazil Gonzaleze z Bostonu 12:11 – vítěz ve třech kolech vypálil míček mezi diváky celkem dvaatřicetkrát ze 60 pokusů.

Před duelem připomínalo okolí baseballového stánku Chase Fields lidské mraveniště. Fanoušci se překřikovali, překupníci nabízeli předražené vstupenky, ochranka se snažila udržet mumraj ve čtyřicetistupňovém vedru pod kontrolou.

V ochozech překvapil příjemný chládek. Střecha, která nechrání před deštěm, ale před sluncem, byla zatažená, stadion je plně klimatizovaný.

A samotný zápas? Na rozdíl od hokejového All Star Game, kde se nehraje do těla, či basketbalového, kde se příliš nebrání, hrají baseballisté naplno. Hrdinou utkání se stal Prince Fielder, který ve čtvrté směně dosáhl rozhodujícího tříbodového homerunu.

"Byla to velká zábava, mám radost, že jsem k ní mohl přispět," povídal pak Prince Fielder, jinak pálkař Milwaukee. Zástupce Národní ligy se tak na podzim může ve Světové sérii těšit na výhodu prvního zápasu na vlastním hřišti. O to se hrálo. Právě v tom spočívá specifičnost baseballu, nejtradičnějšího amerického sportu.

-

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat