Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První hráč z NBA přiznal homosexualit. Jsem černoch a jsem gay, říká

Sport

  21:02
WASHINGTON - Basketbalista Washingtonu Wizards Jason Collins se veřejně přiznal k homosexualitě a učinil tak jako vůbec první aktivní hráč v historii amerických profesionálních soutěží. Čtyřiatřicetiletý pivot promluvil o své sexuální orientaci v magazínu Sports Illustrated. "Jsem čtyřiatřicetiletý pivot z NBA. Jsem černoch. A jsem gay," řekl o sobě Collins.

Baskebtalista Washingtonu Wizards Jason Collins foto: Reuters

Svoji orientaci dlouho tajil a prý bylo nesmírně složité žít ve lži. "Ale byl jsem si jistý, že se můj svět zhroutí, kdyby se to někdo dozvěděl," prozradil. "Nijak jsem neplánoval, že budu prvním 'přiznaným' homosexuálem v jedné z velkých lig. Ale jsem jím a těším se, že to rozvine debatu," řekl Collins. "Mohl se k tomu klidně přihlásit někdo jiný, ale když to nikdo neudělal, tak zvedám ruku já," dodal.

V NBA hraje 213 centimetrů vysoký Collins už dvanáct sezon, tu poslední zahájil v Bostonu a zakončil ve Washingtonu, kde byl spoluhráčem jediného Čecha v lize Jana Veselého. V minulosti působil také v New Jersey, se kterým byl v letech 2002 a 2003 ve finále NBA, Memphisu, Minnesotě a Atlantě. Odehrál 713 zápasů s průměry 3,4 bodu a 3,8 doskoku na utkání. Ve Washingtonu mu vypršela smlouva a nyní je bez angažmá, chce ale i po nynějším prohlášení pokračovat v kariéře.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.