5. září 2015 17:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalisté utišili tisíce fanoušků. Na úvod ME přejeli Estonce

Česká basketbalová reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká basketbalová reprezentace. | foto: Facebook české basketbalové federace

RIGA (Od našeho zpravodaje) Takto má vypadat ideální úvod. Čeští basketbalisté v prvním duelu na mistrovství Evropy nedali Estonsku sebemenší šanci a zvítězili jasně 80:57 (18:9, 43:24, 64:35). Střelecky se nejvíce dařilo dvojici Jan Veselý (16 bodů) a Blake Schilb (14), dalším soupeřem českého týmu bude v neděli od 20.30 Ukrajina.

Češi za sebou mají úvod, v němž naznačili svůj potenciál na Eurobasketu. Byť je Estonsko teoreticky nejslabším členem v Lotyšsku hrané skupině D, vítězové na startu turnaje ani náznakem nepřipustili, že by proti takovémuto soupeři měli ztrácet.

Mužstvu velmi pomohl naturalizovaný Američan Blake Schilb, jenž těsně před turnajem získal české občanství, pod košem zářil Jan Veselý a vše jistě dirigoval Tomáš Satoranský z Barcelony. Výsledkem je jednoznačný triumf a injekce sebevědomí do dalších dní.

„Na první zápas jsme se připravovali celou dobu a odehráli jsme jej tak, jak jsme měli,“ pochvaloval si Ronen Ginzburg, izraelský kouč české reprezentace: „Nic jsme nepodcenili. Věděli jsme, jak je start do turnaje důležitý - a kluci k tomu od první minuty přistoupili přesně tak, jak se má.“

Jak se úvodní výhra rodila?

Už v ulicích Rigy troubili dopoledne na klaksony desítky fanoušků Estonska a u arény vše ještě zesílilo: hala sice nebyla plná do posledního místa, ale v jejím spodním i horním prstenci jasně vládla modrá barva. „Každý tým potřebuje svého šestého hráče,“ burcoval moderátor před utkáním ve fanzóně – a tuto výhodu měli Estonci.

Češi v bílých dresech začali s pěticí Satoranský, Pumprla, Schilb, Houska a Veselý. První koš duelu si připsal Talts a fanoušci z Pobaltí jej doprovodili divokým rykem, jenže budoucí vítězové se nepříznivým prostředím vůbec nenechali rozhodit. Od 5. minuty vedli a až do konce se na tom již nic nezměnilo.

Hned od úvodu ukázali svou kvalitu dlouhán Veselý pod košem a spolu s ním Blake Schilb. Hlavně díky nim tým získal první náskok 10:5 a 13:7 (a to ještě Češi neproměnili tři šestky), další body přidával kapitán Jiří Welsch. „Tohle je soupeř, jehož musíme dostat pod sebe, pokud chceme postoupit ze skupiny,“ říkal o Estoncích právě Welsch.

Češi byli lepší, ač se jejich sok – už kvůli výtečné podpoře z publika – nehodlal jen tak vzdát. Jenže Veselý a spol. si budovali svůj náskok i tomuto faktu navzdory, a tak po první čtvrtině skóre znělo 18:9. A vývoj se neotáčel, naopak.

Rozjetí Češi estonským fanouškům úvod Eurobasketu solidně otrávili. V první půli na hřišti doslova čněl Veselý, poločas skončil s bilancí 14 bodů a 8 doskoků (po pauze už šetřil síly). Tým se v jednu chvíli urval až na dvacetibodový náskok a do šaten odcházel za stavu 43:24. Bylo v podstatě rozhodnuto, kvůli čemuž tribuny na druhou půli lehce prořídly. Estonci se v samém závěru snažili aspoň zmírnit debakl, zato Češi mohli v klidu prostřídat a uchovat si energii pro další průběh turnaje.

Z jejich pohledu tak bylo hodnocení duelu snadné: výborně splněná práce!

„Byli jsme na soupeře dobře připraveni a nechali Estonce střílet trojky, což je jejich velká síla. To byl klíč k výhře,“ řekl Jan Veselý, nejlepší střelec duelu.

Mistrovství Evropy basketbalistů - skupina D:

ČR - Estonsko 80:57 (18:9, 43:24, 64:35)

Nejvíce bodů: Veselý 16, Schilb 14, Jelínek 11 - Vene 16, Veideman 10, Kangur 8. Rozhodčí: Beloševič (Srb.), Balak (Izr.), Lanzarini (It.). Fauly: 17:22. Trestné hody: 16/9 - 10/9. Trojky: 7:4. Doskoky: 41:39.

Miroslav Němý

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz