8. června 2011 13:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalisté Nymburka vzhlížejí k utkání roku

Nymburk - Prostějov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nymburk - Prostějov. | foto: ČTK

PRAHA Pouze vítězství. Takový imperativ se tyčí před basketbalisty Nymburka před dnešním pátým duelem finále Mattoni NBL. Po dvou ztrátách na půdě Prostějova je stav 2:2, a pokud by dnes na své palubovce nevyhráli, jejich sedmileté domácí kralování by bylo vážně ohroženo.

Už skutečnost, že se pod domácími koši našel tým, který by si v boji o korunu na Nymburk dokonce dvakrát vyšlápl, statistikové od roku 2004 neznají… 

"Jenže Prostějov byl o víkendu doma aktivnější a jeho výhry byly zasloužené," přiznává Jiří Zídek, sportovní ředitel Nymburka. "Hanáci mají spolehlivý tým, který se v Euro Challenge Cupu, třetí evropské pohárové soutěži, probil ze základní skupiny, a to o něčem svědčí. Těží z výkonů rozehrávače Lawrence, litevských křídel Šležase s Veikalasem a výtečně doskakujícího Landryho. Je to silný soupeř, který finále zdramatizoval, proto považujeme pátý zápas za utkání roku," má jasno Zídek.

Podobně uvažuje také izraelský kouč Středočechů Ronen Ginzburg. "Z obou prohraných zápasů na půdě soupeře jsme se poučili. Teď bude klíčový mentální přístup hráčů, tempo musíme diktovat my. Zvláště nedělní utkání nám hodně nevyšlo, bylo nejhorší z těch více než šedesáti, k nimž jsme letos nastoupili. To se nesmí opakovat," burcuje trenér.

Šestý duel se bude hrát v pátek v Prostějově a při případné dnešní ztrátě by Nymburští nemuseli dosáhnout na osmý titul v řadě. Finále se totiž hraje na čtyři vítězství. "Prohrát teď před naším publikem by znamenalo hodně těžkou pozici. Jsem ale přesvědčený, že domácí prostředí tým vyburcuje a vrátí se ke své hře," říká Rudolf Šimeček, generální manažer klubu, který věří, že hala pro 1400 diváků bude vyprodaná. "Fanoušci budou našim šestým hráčem," má jasno.

Prostějovští však nemíří do Nymburka bez nadějí. "Nevím, zda se nám podaří zopakovat domácí výkony, ale chceme se jim co nejvíc přiblížit," tvrdí trenér Hanáků Peter Bálint. "Právě víkendové zápasy ukázaly, že jsme schopni Nymburku konkurovat, ať je teď utkání co nejdéle vyrovnané," přeje si. "Pak bychom měli šanci."

Nymburští si nyní blahořečí, že deset utkání v nadstavbové části, do niž vstoupili po účinkování v Jadranské lize, zvládli bez prohry, a byli tudíž do play off nasazeni jako číslo jedna. "Být dvojkou, případný sedmý zápas bychom hráli 12. června v Prostějově a to by nebylo dobré," přemítá Jiří Zídek.

Hraje se dnes od 19.30 (ČT4).