Basketbalisté slaví postup na mistrovství Evropy

21:56aktualizováno  22:37
CHOMUTOV - Čeští basketbalisté postoupili poprvé od roku 2007 na mistrovství Evropy. Po středeční výhře nad Portugalskem 90:71 mají jistotu, že budou nejhůře mezi čtyřmi postupujícími celky na třetích místech. Přispěly k tomu i výsledky ostatních skupin. Čeští reprezentanti jsou však stále ve hře o druhé místo ve skupině F, ke kterému jim stačí prohrát o méně než 18 bodů v závěrečném utkání v Turecku.

Basketbalisté Česka proti Portugalsku foto: ČTK

"Musím říct, že mít jistotu postupu ještě před koncem kvalifikace, považuji za obrovský úspěch," řekl po utkání trenér Pavel Budínský. "Teď to trochu oslavíme, ale naše práce nekončí. Ještě nás čeká Turecko a já chci to druhé místo vybojovat. A věřím, že i hráči. To by byl další úspěch," dodal.

Portugalci už v prvním vzájemném utkání ukázali, že jejich největší zbraní je střelba z dálky. V úvodu dnešního zápasu to připomněli. Dvě trojky jim zajistily rychlý náskok, a když k tomu přidali i dobrou práci pivota Fonseky, bylo z toho vedení 20:11.

ČR - Portugalsko 90:71

(21:24, 53:36, 66:55)

Nejvíce bodů: Jelínek 25, Kudláček 13, Pumprla 10, Benda, Houška a Satoranský po 7 - Santos 19, Fonseca a Cunha po 12, Gomes 10. Rozhodčí: Boltauzer (Slovin.), Baumanis (Lot.), Licina (Srb.). Fauly: 21:21. Pět chyb: 25. Fonseca (Port.). Trestné hody: 23/14 - 20/12. Trojky: 12:5. Diváci: 1200.

Tabulka:
1. Itálie 7 7 0 555:438 14
2. Česká republika 7 5 2 516:470 12
3. Turecko 6 3 3 457:441 9
4. Bělorusko 6 1 5 418:479 7
5. Portugalsko 6 0 6 390:508 6

Jenže Češi měli zdrcující odpověď a Portugalce rozstříleli jejich vlastní zbraní. Trojkovou kanonádu načal Bartoň, v úvodu druhé čtvrtiny pak tři trojky v krátkém sledu zaznamenal Jelínek, čímž zařídil týmu vedení a postaral se o zlomový moment zápasu. Dal tak zapomenout na předchozí tři zápasy, které mu tolik nevyšly.

Český náskok rychle narůstal. Kromě dalších trojek Satoranského a Hrubana k tomu přispívaly i pohledné kombinace do lehkých pozic zpod koše. Druhou čtvrtinu Češi vyhráli o 20 bodů a položili základ k potřebnému vítězství.

Portugalci se v úvodu druhé půle pokusili výrazně zlepšenou obranou vrátit do zápasu a dokázali i nahradit klíčového pivota Fonseku, který se brzy vyfauloval. Povedlo se jim snížit na osm bodů, k čemuž přispěly i české chyby a neproměněné trestné hody, jenže pak dal další trojku Kudláček. Vrátil tím reprezentaci těsně před poslední čtvrtinou uklidňující dvouciferný náskok.

Definitivní rozhodnutí přišlo v úvodu závěrečné části, kdy se znovu za tři body prosadil Kudláček a Jelínek přidal koš s faulem a svou čtvrtou trojku. Celkem Jelínek zaznamenal 25 bodů.

Závěr utkání už byl z českého pohledu spíše exhibicí a zaplněná hala v Chomutově, kde bylo téměř dvojnásobek lidí, než je míst k sezení, slavila blížící se postup.

"Češi by dnes porazili kohokoli ve skupině. Hrají nejlepší basketbal ze všech celků ve skupině a postup jim za to přeji," prohlásil portugalský kouč Mario Palma. "Hezky se to poslouchá. Podobný kredit nám dávaly i ostatní týmy. Moc si toho vážíme. Je to jen výsledek toho, jak skvělý kolektiv se dal dohromady," reagoval Budínský.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...