6. září 2015 22:31, aktualizováno  22:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Exhibiční výhra nad Ukrajinou, basketbalisté na ME míří za postupem

Jan Veselý smečuje do koše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý smečuje do koše. | foto: FIBA.com

RIGA (Od našeho zpravodaje) Nedělní večer v lotyšské metropoli se pro české fanoušky proměnil v bezvadnou záležitost. Poté, co fotbalisté oslavili postup na Euro, zvítězila také basketbalová reprezentace. Na evropském šampionátu přehrála ve svém druhém duelu na turnaji Ukrajinu 78:64 (20:14, 46:30, 65:45) a výrazně se přiblížila k postupu ze skupiny, svému základnímu cíli.

Ano, takhle nějak chtějí čeští basketbalisté hrát. Mít základ v precizní obraně, k tomu přidávat „levné“ body z rychlého protiútoku. A na evropském šampionátu se jim to zatím daří! Po druhém duelu ve skupině má celek vedený izraelským koučem Ronenem Ginzburgem stoprocentní bilanci. Po sobotní výhře 80:57 nad Estonskem zdolal v neděli také Ukrajinu, rovněž vysokým rozdílem.

Skupina D se v Rize ještě může všelijak zamotat, ale české postupové ambice vypadají dobře. Oba celky, které už tým vedený rozjetým dlouhánem Janem Veselým porazil, by reprezentace v konečném zúčtování mohla dostat pod sebe - a do play-off hraného ve Francii postupují první čtyři...

Už v pondělí na Lotyše

Zběsilý kvapík Eurobasketu pokračuje už v pondělí, od 17.30 českého času bude na programu duel s domácími Lotyši. Pokud by přišel i triumf číslo 3, už by to znamenalo, že národní tým může myslet na hodně slušné umístnění.

Zatímco proti hostitelské zemi bude v Rize vyprodáno, na duel s Ukrajinou se v hale příliš lidí nesešlo. Ale kdo přišel, musel ocenit českou koncentrovanost i um. Tým začal ve stejné základní sestavě jako na úvod turnaje a rychle vedl 6:0 - po trestných hodech Pavla Houšky a luxusních smečích Pavla Pumprly a Jana Veselého (doplňovali je Tomáš Satoranský a Blake Schilb).

Právě Veselý byl zase v ráži, vládl pod košem a za první poločas stihl 13 bodů; pokud by měl pokračovat ve stejném tempu, může se bývalý hráč NBA klidně zařadit k výrazným osobnostem celého šampionátu.

Ale zpět na hřiště: byť Ukrajinci rychle srovnali na 6:6, Češi předvedli jinou šňůru a náskok 14:6 se stal tím, na němž postupně vybudovali výrazné poločasové vedení 46:30. Tým důrazně bránil vysokánského Kyrylo Fesenka (212 centimetrů) a vršil body. I nadšení střídačky po každém koši ukazovalo, že hráči drží při sobě. Ukrajinci se nemohli dostat tak blízko, aby mohli vůbec pomýšlet na body.

Zatímco úvodní triumf proti Estonsku byl, při vší úctě k soupeři, z kategorie povinných, Ukrajina stojí výkonnostně výš, vždyť ve svém první duelu Fesenko a spol. zle potrápili loňské semifinalisty mistrovství světa z Litvy a prohráli o jediný bod.

Na Česko však nestačili, vítězové chvílemi předváděli exhibiční výkon. Což je pro národní tým potvrzením slov Blakea Schilba, naturalizovaného Američana: „Na mistrovství Evropy jsme jako mužstvo přijeli s velkými ambicemi.“ Po fotbalovém postupu na Euro tak Riga zažila další českou radost.

Mistrovství Evropy basketbalistů - skupina D:

ČR - Ukrajina 78:64 (20:14, 46:30, 65:45)

Nejvíce bodů: Veselý 19, Pumprla 17, Satoranský 15 - Fesenko 14, Randle 12, Lukašov 9. Rozhodčí: Perez (Šp.), Mogulkoc (Tur.), Balak (Izr.). Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/9 - 15/9. Trojky: 3:5. Doskoky: 41:39.

Miroslav Němý

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?