1. října 2018 17:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalisté Svitav a Děčína si v lize obléknou retro dresy, v nichž se točil film Zlatý podraz

Basketbalisté Svitav v retrodresech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalisté Svitav v retrodresech | foto: www.basketbalsvitavy.cz

PRAHA Basketbalisté svitavských Turů nastoupí tuto středu (18:20, ČT Sport) k utkání 2. kola nejvyšší soutěže proti Děčínu v retro dresech připomínajících titul mistrů Evropy z roku 1946. Současně v těchto dresech hraje československý reprezentační tým ve filmu Zlatý podraz, který má premiéru 25. října letošního roku.

Svitavští basketbalisté připomenou tímto utkáním 100 let od vzniku republiky a také podpoří první český film z basketbalového prostředí. 

Děčín rovněž nastoupí v retro dresech, které budou připomínat finálového soupeře z roku 1946, tým Itálie.

Celý klubový management Svitav pracoval na realizaci „retro“ utkání s Děčínem ve spolupráci se scénáristy filmu Jiřím Závozdou, Jakubem Bažantem a Kristínou Nedvědovou. 

Svitavy si vypůjčily od filmových tvůrců tehdejší reprezentační dres a podle něho vytvořili dres pro svůj tým, a také pro hosty z Děčína. 

Hráči obou týmů pak mají na svých dresech název města, původní znak z dresů z roku 1946, na zádech svá jména a na přední levé straně logo soutěže v černobílém provedení. 

„Když jsme si dresy zkoušeli, tak je to přece jen jiné. Materiál je hodně odlišný a také trenýrky jsou kratší. Dres z takového materiálu jsem měl na sobě jako malý žáček,“ svěřil se po vyzkoušení dresu kapitán Turů Roman Marko.

„Ale myslím, že si po pár minutách na hřišti na dresy zvykneme a bude to všechno v pohodě. Navíc Děčín má dresy jako my, jen v modrém provedení, tak to bude pro oba týmy stejné. Pro nás to ale bude utkání jako každé jiné v lize,“ dodal.

Utkání bude mít slavnostní háv. Diváci dostali doporučení, aby dorazili, pokud možno, v oblečení ze 40. let minulého století. V hale by před utkáním měla hrát hudba z období kolem druhé světové války. 

Basketbalisté Svitav v retrodresech
Kapitán basketbalistů Svitav Roman Marko v retrodresu

Čestný rozskok provede jeden z herců z filmu Zlatý podraz Jan Mansfeld. Herec brněnského divadla Husa na provázku ztvárnil ve filmu stále žijícího legendárního basketbalistu Ivana Mrázka. 

„My se na utkání velice těšíme a doufáme, že se na přijde podívat hodně diváků. Takový zápas se nehraje každý, možná jen jednu za kariéru. Je pro nás důležité, že svitavský basketbal o sobě dává vědět. Celý tým při zápase určitě odvede maximum a doufám, že si duel užijí hráči, trenéři, tak i všichni basketbaloví fanoušci,“ podotkl trenér Turů Lubomír Růžička.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!