Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Basketbalistka Evropy Horáková: Respekt získám jedině na palubovce

Sport

  17:22
ISTANBUL/PRAHA - Smršť gratulací se od středy hrne k basketbalové reprezentantce Haně Horákové, kterou federace FIBA vyhlásila nejlepší hráčkou Evropy za minulý rok.

Česko - USA (Češky po zápase, v čele Horáková). foto: ČTK

Horáková si sice na ankety a individuální trofeje příliš nepotrpí, ale v krátké době je ověnčena už druhým významným vavřínem. V říjnu totiž získala cenu pro nejužitečnější basketbalistku mistrovství světa v České republice, na kterém s českým týmem došla až k senzačnímu stříbru. A teď je jedna z tahounek Fenerbahce Istanbul i korunovanou královnou mezi všemi hráčkami na starém kontinentu.

"To ocenění mně samozřejmě udělalo velkou radost. Ještě ve středu mi to ani moc nedocházelo, až dneska jsem si řekla: 'Dobrý!'", řekla v telefonickém rozhovoru Horáková. "Ale že bych se tím zabývala nějak moc, tak to ne. Na hřišti si stejně žádným oceněním respekt nezískám. To může přijít jen díky výkonu," pokračovala Horáková. "Na druhou stranu jsou snad podobné ceny i dobrou reklamou pro český basket," připomněla Horáková, že už v pondělí byl zvolen nejlepším mladým evropským basketbalistou Jan Veselý z Partizanu Bělehrad.

Jednatřicetiletá rozehrávačka či křídelní hráčka při porovnání ocenění MVP z mistrovství světa s titulem pro nejlepší hráčku Evropy prý o něco výš staví tu první trofej. "Jak jsem tu cenu po šampionátu vůbec nečekala, tak si toho asi cením víc. Přece jenom to bylo za odvedenou práci na daném turnaji, kde se to povedlo nám všem. Takže to asi bylo i zaslouženější.

Nejlepší hráčka Evropy se vybírá za celou sezonu a je strašně těžké porovnávat, komu to má připadnout," přemítala někdejší tahounka ligových suverének z Brna, která v poslední anketě o nejlepšího českého sportovce skončila osmá. Když ale evropská divize FIBA ve středu odpoledne poslala do světa informaci, že se Horáková stala nejlepší basketbalistkou starého kontinentu za minulý rok, vyvolalo to v jejím okolí velký ohlas. Ocenění si považují i ve Fenerbahce.

"Všichni byli strašně milí, jak mi přáli. Ale na nějaké oslavy není čas. Ve středu a v pátek hrajeme zápasy, tak jsme společně jen zašli na kafe. To bylo všechno," vyprávěla Horáková, které udělala radost i záplava blahopřejných zpráv z rodného Česka. "Někteří lidé mě s gratulací hodně překvapili, něco takového bych nečekala," uvedla Horáková.

Středa pro ni ale nebyla výjimečným dnem jen kvůli tomu, že získala prestižní individuální cenu. Další skvělou zprávou pro ni prý bylo, když se dozvěděla, že bývalá parťačka z Fenerbahce a světová hvězda Diana Taurasiová byla zbavena nařčení, že užila doping. Kvůli tomu Taurasiová v lednu opustila Fenerbahce, ale nyní při přezkoumání vzorku vyšla najevo nevina americké hráčky, které hrozil až dvouletý distanc.

Fenerbachce vládne lize a chce do Final Four
"Měla jsem z toho strašnou radost, když vyšlo najevo, že laboratoř udělala chybu a Diana nebude mít žádný postih. Je to pro ni obrovská satisfakce, protože v tom případu bylo od začátku mnoho podivných věcí. Přitom, jak jsem Dianu poznala, tak ta by si nikdy nic nedovoleného nevzala," prohlásila Horáková. "Dianě ta kauza hodně pokazila jméno, přitom to bylo bezdůvodné. Musela si projít peklem," poznamenala Horáková.

Vyloučila ale variantu, že by se Taurasiová, po jejímž odchodu Fenerbahce opustila i Australanka Penny Taylorová, do tureckého klubu ještě vrátila.

Byť se nyní vedení Fenerbahce zlobí, že Taurasiová byla zprávou laboratoře o údajném užití modafinilu poškozena. "Pochybuju, že by Diana po té zkušenosti, co prodělala, ještě do Turecka někdy šla. Je to škoda, hrát s ní a Penny bylo strašně jednoduché. A nahradit je je o to těžší. Ale velké ambice máme dál," řekla Horáková, jejíž tým suverénně vládne turecké lize a nyní se chystá na blížící se čtvrtfinále Evropské ligy se Spartakem Moskva. Pokud by Fenerbahce uspělo, poprvé v historii by nahlédlo do Final Four. "Je to náš velký cíl," uvedla Horáková.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat