Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalistka Ivana Večeřová: Můžeme se poprat o bronz

Ivana Večeřová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Večeřová. | foto: ČTK

BRNO Už to stačilo. Už mám dost cestování, pocitu, že se zase musím někam hnát... Jen světový šampionát pod českými koši přiměl pivotku Ivanu Večeřovou (31) absolvovat dlouhou přípravu na velkou akci. "Je to šance, ale moje poslední. Dál už nebudu umět najít motivaci."

Jak jste prožívala poslední dny před mistrovstvím světa?
Bylo by lepší, kdybychom jen trénovaly, různé akce jsou pro nás spíše vyrušením. Nicméně připomínají nám, že se chystá něco velkého.

Připomínají vám to i lidé na veřejnosti?
Nemyslím, že bychom byly tak známé osobnosti, abychom nemohly vyjít na ulici. Ale v neděli jsem byla v Brně na fotbale a příjemně mě překvapilo, že lidi o mistrovství světa vědí, mnozí se chystají na naše zápasy přijít a fandit nám.

Nemohou vás taková očekávání svazovat?
To si nepřipouštíme. Bude to dlouhý a těžký turnaj, musíme jít krok za krokem. Pokud jde o moje očekávání, tak to nikdy neříkám. Když jsme v roce 2005 vyhrály mistrovství Evropy, tak jsem před odjezdem myslela, že to bude propadák a skončíme poslední. Ale dopadlo to úplně jinak! (úsměv)

Loni, kdy jste si kvůli zdravotním problémům vybrala reprezentační volno, skončil český tým na mistrovství Evropy devátý. Bylo to pro vás zklamání?
Ale takhle se to nedá brát, hrálo tam hodně mladých holek. My jsme v roce 2001 skončily na Evropě taky deváté, ale poslední tři zápasy jsme vyhrály, chytily se a hned za dva roky jsme měly evropské stříbro. Chtěla bych teď mladým holkám dopřát, aby si úspěch vybojovaly samy, pak je to krásný pocit.

Netajíte se tím, že jde o vaši poslední reprezentační akci. Je vaše rozhodnutí definitivní?
Už to stačilo. Už mám dost cestování, pocitu, že se zase musím někam hnát. Už mě unavovaly hotely, být pořád sbalená v tašce, těžko bych už hledala motivaci. Tohle je ale něco jiného, cítím šanci. Hrajeme doma, budeme mít podporu fanoušků. Potom to ale ráda přenechám mladším.

Získat tak medaili, to by byla rozlučka...!
Jenže o cílech opravdu nerada mluvím. Klidně vezmu třeba desáté místo, když budeme hrát krásný basket, budeme z toho mít dobrý pocit a lidi řeknou - holky, jsme na vás pyšní. Ale na finále jsou favoritky Američanky a Australanky, o bronz se může poprat Brazílie, Rusko, Španělsko, Francie a my, je nás hodně. Ovšem medaile, to by byla třešnička na dortu.

Po dvou letech v zahraničí jste přestoupila do Valosunu, menšího brněnského klubu. Jaké máte další plány?
Chci hrát basket pro radost a postupně začít trénovat mládež. Jenže je to těžké – na nábor do přípravky Valosunu teď přišlo pět kluků a jedna holčička, takže to bylo docela smutné. Zato tam přišel houf kluků a ptal se, kde najdou florbal. Utěšuju se tím, že basketbalový míč je těžký a koše vysoko, takže děti přijdou třeba později.

Neříkáte si, že nyní by mohlo napomoci propagaci basketbalu i české družstvo?
Bylo by prima udělat basketu reklamu. Jenže děti sedí u počítače, nejsou zvyklé dostávat rány, sázka na florbal je pro učitele tělocviku asi jednodušší. Je to na učitelích. A, pravda, teď taky na nás.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!