12. června 2008 12:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalistkám chybí poslední krok

Češky proti Argentině -  ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češky proti Argentině - ilustrační foto. | foto: ČTK

MADRID S naprostou suverenitou prošly české basketbalistky základní skupinou kvalifikačního turnaje o postup na olympijské hry a po jednoznačných vítězstvích nad Argentinou a Angolou je čeká v pátek poslední překážka v cestě do Pekingu. V 15:00 se v Madridu utkají s Japonskem.

Dosavadní výsledky napovídají, že na svěřenkyně trenérů Jana Bobrovského a Miroslava Volejníka čeká jeden z nejpřijatelnějších čtvrtfinálových soupeřů. Japonky prohrály s Lotyšskem 69:83 a postup do čtvrtfinále jim zajistilo vydřené vítězství nad Senegalem 71:69.

Naopak český tým, na rozdíl od značně nevyrovnaných výkonů v přípravných utkáních, se představil v Madridu v optimální formě. Hlavní oporou je rozehrávačka Hana Machová, dobře jí sekunduje Eva Vítečková, na výkony z mistrovství světa v Brazílii navazuje Markéta Mokrošová a daří se Kateřině Elhotové. "Nechci vyzvedávat jednotlivkyně. Důležité ale je, že pracujeme jako tým," uvedl Bobrovský. 

Před klíčovým utkáním varoval před podceněním soupeře. "Japonky jsou velice běhavé, nesmírně pracovité. Musíme se na utkání hned od začátku plně koncentrovat. Proti Lotyšsku hrály Japonky tři čtvrtiny zápasu velmi dobře, dokonce ještě po půlhodině vedly 61:58. Odpadly teprve v poslední desetiminutovce," upozornil Bobrovský.

Z ostatních čtvrtfinálových zápasů čeká tvrdá bitva zejména na finalistky loňského mistrovství Evropy Španělky, které mají výhodu domácího prostředí. Prohra s Brazílií ve skupině jim ale určila za soupeře dynamicky a důrazně hrající Kubánky. Těžkou roli budou mít z evropských týmů také Bělorusky, které narazí na Brazílii. Vítězové čtvrtfinálových bitev si zajistí účast na OH, poražení ještě budou bojovat o poslední volné místo.

Program čtvrtfinále: 12:45 Španělsko - Kuba, 15:00 ČR - Japonsko, 17:45 Lotyšsko - Angola, 19:30 Brazílie - Bělorusko.

ČTK