Kapitánka českých basketbalistek Romana Hejdová proti Francii.

Kapitánka českých basketbalistek Romana Hejdová proti Francii. | foto: FIBA

Aktualizováno

Basketbalistky nadějně rozjetý zápas s Francií k výhře nedotáhly a úvodní duel na ME prohrály

•   16:15aktualizováno  16:27
riga - České basketbalistky na úvod mistrovství Evropy nedotáhly do úspěšného konce dobře rozehraný zápas s Francií. Výběr trenéra Štefana Svitka, který se na šampionátu v Rize musí obejít bez několika klíčových hráček, obhájkyním stříbrných medailí podlehl 61:74.

‚Rodilý Čech řeší nároďák jinak.‘ Vaughnová se omluvila z ME kvůli úmrtí v rodině a pak kvůli únavě

V první půli český tým soupeře zaskočil dobře organizovanou obranou, se kterou si Francouzky nevěděly rady. Skupina B:

V první čtvrtině si Češky vypracovaly až osmibodový náskok a i když o něj přišly, dokázaly si ho vzít zpět.

Ve druhém dějství narostlo vedení na deset bodů. Zásluhu na tom mělo i šest úspěšných trojek z dvanácti pokusů a Češky tak o poločase vedly 35:28.

Po přestávce Francie viditelně přidala a začalo se jí dařit i střelecky. Dokázala tak vymazat devítibodovou ztrátu z úvodu třetí čtvrtiny a před posledním dějstvím vyrovnala na 50:50.

Česko - Francie 74:61

Nejvíce bodů: Hejdová 19, Kateřina Elhotová 15, Březinová 8 - Epoupaová 18, Hartleyová 13, Miyemová 11. Fauly: 16:16. Trestné hody: 8/4 - 10/4. Trojky: 7:10. Doskoky: 36:44.

Sedm minut před koncem dala Hartleyová trojku, favorita poslala do vedení 56:54 a odstartovala rozhodující obrat.

Českému týmu, kterému kvůli zraněním chybějí nejlepší střelkyně kvalifikace Alena Hanušová, rozehrávačka Petra Záplatová, pivotka Kia Vaughnová a Julia Reisingerová, navíc úplně odešla střelba a téměř pět minut se nedokázal prosadit.

Francie si vypracovala až sedmibodový náskok. Vedení pak stříbrné medailistky z posledních tří evropských šampionátů udržely a došly si pro vítězství.

V dalším utkání nastoupí reprezentantky v pátek proti Švédsku. Seveřanky si dnes poradily 67:51 s Černou Horou, se kterou český tým v neděli zakončí základní skupinu.

Do čtvrtfinále postoupí pouze vítěz skupiny, celky na druhém a třetím místě čeká osmifinále. Na šampionátu se hraje také o šest míst v olympijské kvalifikaci.