Basketbalistky si ve čtvrtfinále ME zahrají se Španělskem

21:50
LILLE (Francie) - České basketbalistky se ve čtvrtfinále mistrovství Evropy ve středu utkají s dosud neporaženým Španělskem. To v duelu o prvenství v osmifinálové skupině E zvítězilo v Lille nad Tureckem 61:48.

Zápas MS basketbalistek: Česko - Chorvatsko. foto: fibaeurope.com

Program MS

• Středa 26. června - čtvrtfinále: 17:00 Španělsko - ČR, 20:00 Srbsko - Itálie.
  • Čtvrtek 27. června: 14:00 duel o 5. až 8. místo, čtvrtfinále: 17:00 Turecko - Bělorusko, 20:00 Francie - Švédsko.
  • Pátek 28. června: 14:00 duel o 5. až 8. místo, Semifinále: 17:00 vítěz Španělsko/ČR - vítěz Srbsko/Itálie, 20:00 vítěz Turecko/Bělorusko - vítěz Francie/Švédsko.
  • sobota 29. června: 17:00 duel o 7. místo, 20:00 duel o 5. místo.
  • neděle 30. června: 17:00 o 3. místo, 20:00 finále.

Turkyně sice dosud na turnaji také nenašly přemožitele, ale rychlonohé Španělsko už bylo nad jejich síly. V první čtvrtině sice bylo utkání ještě vyrovnané, ale pak turecké hráčky téměř osm minut neskórovaly a Španělky toho využily k odskočení na rozdíl 18 bodů.

Turecko se však nevzdalo a v třetí čtvrtině stáhlo ztrátu na pouhé čtyři body. Pak však Marta Xargayová zavelela trojkou k odpovědi, Španělky znovu zvýšily náskok a dovedly zápas k hladké výhře. Jejich hlavní oporou byla pivotka Sancho Lyttleová, autorka 18 bodů.

Češky se na velké akci utkaly se Španělskem naposledy v osmifinále mistrovství světa 2010, kde prohrály 57:77. O rok dříve na mistrovství Evropy podlehly 59:66.

Vítěz středečního duelu mezi Českem a Španělskem v semifinále narazí na vítěze souboje mezi Srbskem a Itálií. Poražené celky se spolu utkají o konečné umístění a především o postup na mistrovství světa.

Poslední postupové místo ze skupiny E získalo Švédsko, které porazilo Slovensko 75:72 a postoupilo na úkor Černé Hory. Slovensko vypadlo, na turnaji dosáhlo na jediné vítězství ještě v základní skupině nad Ukrajinou.

Švédsko se ve čtvrtfinále utká s domácí Francií, zbývající čtvrtfinálovou dvojici vytvoří Bělorusko a Turecko.