Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Basketbalistky USA na MS prohrály od roku 1986 pouhé dva zápasy

Sport

  16:00
KARLOVY VARY/PRAHA - České basketbalistky čeká ve finále mistrovství světa nesmírně náročný soupeř, výběr Spojených států (20:00). Američanky získaly v historii sedm zlatých medailích z MS a šest z olympiád. Navíc na světových šampionátech od roku 1986 prohrály pouze dvě utkání. To bude pro českou reprezentaci nesmírně tvrdý oříšek, ale jak už se ukázalo ve čtvrtfinále s Austrálií, nic není nemožné. Finále budeme sledovat v podrobné online reportáži na Lidovky.cz/sport.

Basketbalistky USA. foto: ČTK

Svěřenkyně kouče Blažka po dlouhých pětatřiceti letech získají medaile. Jakou budou mít hodnotu, se rozhodne ve večerním finále (20:00), v němž české hráčky vyzvou olympijské vítězky ze Spojených států.

"Americký tým je excelentní. My do finále ale nesmíme jít s tím, že chceme prohrát o 40 bodů, naopak si to chceme užít a na konci turnaje ukázat dobrý basket," řekl před bojem o zlato český trenér Blažek. Americké košíkářky si v semifinále hladce poradily se Španělskem 106:70, které v osmifinálové skupině přehrálo právě české hráčky.

Česko - Korea (Vítečková v akci).

Američanky se na světových turnajích pyšní nevídaným primátem. Od roku 1986 prohrály pouho pouhé dvě utkání - obě semifinále. Ve zmíněném roce nestačily na Brazílii a před čtyřmi lety prohrály s Ruskem.

Česká republika se ve finále bude spoléhat na křídelní hráčku Evu Vítečkovou. Tato výborná česká střelkyně na letošním světovém šampionátu drží skvělou sérii, všech svých osmadvacet tresných hodů dokázala proměnit. Ale před zápasem s olympijskými vítězkami z ní sálá respekt. "Zápasy s nimi jsou strašně těžké. Ony jsou fyzicky někde úplně jinde než jiné týmy na mistrovství," uvedla Eva Vítečková.

"Finále nebude jednoduché," ví trenér USA Auriemma
Ale Amerika tuší, že cesta za zlatem nebude vydlážděná. "Nebude to jednoduché, Češky hrají na úspěšné vlně, dávají do hry hodně emocí, mají za sebou halu plnou fanoušků, kteří je milují. A co pro ně může být hezčího, než hrát finále mistrovství světa doma proti Spojeným státům," prohlásil po semifinále se Španělskem trenér USA Geno Auriemma.

Poslední vzájemné měření sil Česka a USA na mistrovství světa vyznělo lépe pro Američanky, když vyhrály o třináct bodů poměrem 63:50. Proto doufejme, že večerní utkání v KV aréně bude mít jiné vítězky.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...