Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Basketbalistky USA na MS prohrály od roku 1986 pouhé dva zápasy

Sport

  16:00
KARLOVY VARY/PRAHA - České basketbalistky čeká ve finále mistrovství světa nesmírně náročný soupeř, výběr Spojených států (20:00). Američanky získaly v historii sedm zlatých medailích z MS a šest z olympiád. Navíc na světových šampionátech od roku 1986 prohrály pouze dvě utkání. To bude pro českou reprezentaci nesmírně tvrdý oříšek, ale jak už se ukázalo ve čtvrtfinále s Austrálií, nic není nemožné. Finále budeme sledovat v podrobné online reportáži na Lidovky.cz/sport.

Basketbalistky USA. foto: ČTK

Svěřenkyně kouče Blažka po dlouhých pětatřiceti letech získají medaile. Jakou budou mít hodnotu, se rozhodne ve večerním finále (20:00), v němž české hráčky vyzvou olympijské vítězky ze Spojených států.

"Americký tým je excelentní. My do finále ale nesmíme jít s tím, že chceme prohrát o 40 bodů, naopak si to chceme užít a na konci turnaje ukázat dobrý basket," řekl před bojem o zlato český trenér Blažek. Americké košíkářky si v semifinále hladce poradily se Španělskem 106:70, které v osmifinálové skupině přehrálo právě české hráčky.

Česko - Korea (Vítečková v akci).

Američanky se na světových turnajích pyšní nevídaným primátem. Od roku 1986 prohrály pouho pouhé dvě utkání - obě semifinále. Ve zmíněném roce nestačily na Brazílii a před čtyřmi lety prohrály s Ruskem.

Česká republika se ve finále bude spoléhat na křídelní hráčku Evu Vítečkovou. Tato výborná česká střelkyně na letošním světovém šampionátu drží skvělou sérii, všech svých osmadvacet tresných hodů dokázala proměnit. Ale před zápasem s olympijskými vítězkami z ní sálá respekt. "Zápasy s nimi jsou strašně těžké. Ony jsou fyzicky někde úplně jinde než jiné týmy na mistrovství," uvedla Eva Vítečková.

"Finále nebude jednoduché," ví trenér USA Auriemma
Ale Amerika tuší, že cesta za zlatem nebude vydlážděná. "Nebude to jednoduché, Češky hrají na úspěšné vlně, dávají do hry hodně emocí, mají za sebou halu plnou fanoušků, kteří je milují. A co pro ně může být hezčího, než hrát finále mistrovství světa doma proti Spojeným státům," prohlásil po semifinále se Španělskem trenér USA Geno Auriemma.

Poslední vzájemné měření sil Česka a USA na mistrovství světa vyznělo lépe pro Američanky, když vyhrály o třináct bodů poměrem 63:50. Proto doufejme, že večerní utkání v KV aréně bude mít jiné vítězky.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...